ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS

recenze

R.U.R. (2004) 4 z 5 / Pafka643
R.U.R.

DOMIN: Tak vidíte, slečno Gloryová. Roboti nelpí na životě. Nemají totiž čím. Nemají požitků. Jsou méně než tráva.

Pokrok byl, je a bude velmi podstatnou věcí ve světě, jak ho známe. Bez něj bychom stále vysedávali v temných jeskyních, nesrozumitelně žvatlali a škrábali po zdech různé obrazce. Jenže tento proces má i svou stinnou stránku. Jak jde čas, tak lidstvo zaznamenává strmý vzestup techniky. Uvádí do provozu stále nové stroje a zařízení. A mnohdy se ani nezamýšlí nad všemi možnými následky.
- Karel Čapek se nad těmito hrozbami zamyslel hned v několika dílech. A v každém se na pokrok podíval z jiného úhlu pohledu. Drama R.U.R. je ze třetího období jeho spisovatelské dráhy. V tomto díle zazněl vůbec poprvé výraz ROBOT.

- Děj je prostý. Jistému vědci se podařilo vytvořit umělý život. Tento převratný objev dále rozvíjel jeho syn, který v něm spatřoval možný zisk a zjednodušení práce. Po řadě experimentů to dokázal! Stvořil umělého člověka. Robot neměl city ani potřeby. Je tak dokonalý otrok. Na odlehlém ostrově byla vystavěna továrna na masivní výrobu těchto stvoření. My se do příběhu vrháme v době, kdy továrnu vedl jistý Dominus. Novodobý ředitel chtěl lidstvo zbavit okovů práce. Veškerou dřinu prý zastanou jeho "výrobky". Na ostrov připlouvá Helena, která bojuje za práva robotů. Pokusí se v nich probudit touhu po životě.. Podaří se jí to?

- Je vidět, jak se Karel Čapek posunul od rozjařeného Loupežníka (jeho první drama) . Zdá se mi, že má toto dílo větší vypravěčskou hloubku. Hlavní myšlenky ze hry samovolně vyplynou. Není potřeba zde hledat nějakou dějovou spletitost. Po dočtení je vám hned jasné, co nám chtěl autor říci a před čím varovat. Jazyk není nikterak složitý. Smýšlení postav je reálné a lze ho naroubovat i na dnešní dobu.

- A několik slov na závěr? Pokrok je něco fascinujícího, ale zároveň velmi nepředvídatelného. Dal by se přirovnat ke stále rychleji jedoucímu vlaku. My v něm sedíme a obdivujeme stále pozoruhodnější okolí. Chceme vidět víc! Nemáme však jistotu jestli koleje, po kterých se ubíráme nekončí za další zatáčkou..

HODNOCENÍ: 80%

Váš Alquist