Rituály pod lupou

recenze

Rituál (2009) 5 z 5 / Charme
Rituál

Jak už samotný název napovídá , Mo Hayder ve své další knize zabloudí do krajiny esoteriky , šamanství a se zdrcující jistotou Vás zatáhne do děje opředeného tajemnem .

Detektiv Jack Caffery se v Bristolu snaží uniknout před Londýnskou minulostí a pokouší se smířit se smrtí pedofilního Pedereckiho , kterého vnitřně obviňuje ze zmizení svého bratra Ewana . K duševnímu klidu mu má navíc dopomoci vandrák Chodící muž, který mu má poskytnout odpovědi na otázky, které Jackovi nedávají spát. Jacka z pracovního klidu vytrhne přivolání do Bristolského přístavu, kde se policejním potápěčům daří vytáhnout z vody uřezanou lidskou ruku a zde se detektiv potkává s mladou vedoucí potápěčského týmu – Blechou Marleyovou . Z banálního nálezu se však obratem vyklube zapeklitý případ, protože podle všeho byla ruka odřezána osobě, která byla naživu a identifikace na sebe nedá dlouho čekat. Jacku Cafferymu se pod rukama rozbíhá vyšetřování plné zvratů a dle všech indicií Jack dochází velmi brzo k podezření, že se právě setkává s dobře organizovaným zločinem ,který se zaměřuje na etnické skupiny v Bristolu a že jejich víru někdo velmi nekompromisně zneužívá pro svůj prospěch .Jack pomalu odkrývá ,že za nálezem rukou se skrývá rituální obětování ve spojitosti ze zrůdným démonem Tokološem , který se zaměřuje na Africké přistěhovalce a kterého je podle jejich náboženství možné uspokojit obětním darem ve formě krve či jiných částí lidského těla . Jackovi je jasné, že šance na nález živého bezrukého člověka je minimální, přesto zarputile pokračuje ve vyšetřování a při snaze o pochopení rituální problematiky zabředává do nejtemnějších zákoutí esotetiky, která je lepší nevědět…

Do vyšetřování případu se pokouší zapojit i Blecha Marleyová, která se Jackovi snaží být ku pomoci, především však proto, aby nemusela trávit čas sama se sebou. Blecha se snaží vyrovnat se ztrátou svých milovaných rodičů, kteří před časem tragicky zahynou při potápění a snaží se najít důvod proč její rodiče postihla smrt. Přes stesk a výčitky se jí nedaří překlenout, a tak hledá útěchu v náruči drog, které jak se dozvídá, užíval její otec. S užitím drog má zkušenosti rodinný přítel, původem z Afriky, který jí opatrně představí podstatu afrických rituálů a použití drog umožňující kontakt s mrtvými.

Jack ani Blecha si nejsou vědomi spojitostí, protože mezi sebou nejsou schopni úplně nejlepší komunikace a každý z nich si řeší vše po svém dokud se Blešinu podřízenému neztratí jeho jediný , drogově závislý syn Jonah a ona je nucena požádat Jacka o pomoc . Drobné souvislosti tak začnou zapadat do sebe a Jack se dostává při vyšetřování do bodu zlomu …

Oproti předchozím má tato kniha pomalejší začátek a ani dějové linky se nestřídají tak často. Autorka vsadila plíživou tíhu tajemného afrického muti, které se čtenáři chtě nechtě dostane pod kůži . Naprosto skvěle vypracované osobnostní profily všech účinkujících , především i psychologický profil Jacka Cafferyho je skvěle promyšlený . Kniha je napínavá a uvěřitelná což ji dělá velmi čtivou.

Vzhledem k tomu, že srovnávám tvorbu souhrnně, je zde netypicky pomalý až téměř nudný začátek a velmi rázný závěr. Za mě by kniha mohla mít malinko delší závěr a trošku otevření osobní linku, aby byl více prostor pro fantazii a procítění.

Thousandeyes
14.03.2024

Výborně napsáno, souhlasím bez výhrad.
Závěr byl i na mne trochou "rychlý" - ale u téhle autorky nehledám "jen" detektivku.
Propletené osudy / příběhy jsou výborné.