Případ Vodník

recenze

Mokrá ryba (2017) 5 z 5 / Ivuska.09
Mokrá ryba

Často se mi zdá, že německá literatura je u nás opomíjená a nedoceněná. Já mám však z této oblasti docela načteno. Proto jsem moc ráda, že nakladatelství MOBA se nebálo vydání knihy Mokrá ryba, jejímž autorem je německý spisovatel Volker Kutscher, který píše hlavně detektivní příběhy. Já jsem se s radostí pustila do čtení.

Hned na začátku vám prozradím, že jsem si tuto knihu moc užila. Rozhodně nepatřím ke čtenářům, kteří by se nechali odradit její tloušťkou. Naopak mě rozsáhlejší příběhy spíše přitahují - hlavně ty kvalitně zpracované.

Hlavním hrdinou je komisař Gereon Rath. Pro mě je tento houževnatý muž velmi zajímavě vystavěnou postavou. Má totiž svá tajemství. Možná bychom mohli dokonce říct temná tajemství. Dříve pracoval v Kolíně, kde vyšetřoval vraždy. Vzhledem k některým událostem však musel být přeložen do Berlína. Na mravnostní oddělení, které se stará o ilegální noční kluby, pasáky a pornografii. Věřte mi, že pro něj tato volba nebyla zrovna lukrativní - ačkoli se budete moci přesvědčit o tom, že i v této oblasti dokáže dosáhnout úspěchů. Chybí mu však práce, kterou dělal dříve (při vyšetřování vražd se nikdy nenudil). A to tak moc, že v momentě, kdy se mu doslova pod nosem objeví náznak případu související se zmizením a vraždou, pouští se do pátrání na vlastní pěst. Objeví se před ním šance, kterou prostě hodlá využít a doufá, že tím všechny oslní.

Postupně se objevují zásadní zvraty a také různé souvislosti, které do sebe začnou zapadat a náš hlavní hrdina se dostane mnohem dál než celé slavné berlínské oddělení vražd. Co myslíte, kam až to Gereon dotáhne?

Příjemným oživením detektivních zápletek je také vztah, který Gereon naváže s jednou z žen pracujících právě na oddělení vražd. Není to tak, že by ji chtěl využít, ale ona mu nevědomky poskytuje informace o tom, v jaké fázi se jejich vyšetřování nachází. Gereon tak má větší šanci být stále o krok napřed.

Mokrá ryba zavádí čtenáře do berlínského podsvětí meziválečného období (děj se odehrává na jaře roku 1929). Hlavní hrdina by se měl zabývat odhalením klíče k rozkrytí pornografických sítí, jeho srdci jsou však bližší spíše politické bitvy, do kterých se zaplétá stále víc a víc až píchne do pověstného vosího hnízda.

I když jde o rozsáhlejší dílo, nenudila jsem se ani chvilku. Styl psaní se mi líbil: autor dokázal naprosto přesvědčivě zachytit tehdejší atmosféru a z tohoto pohledu je třeba ocenit i práci s historickými souvislostmi. Stejně tak se mi rovněž líbila postava ctižádostivého detektiva, který byl nejen kvůli svému povolání, ale také kvůli své houževnatosti a zvědavosti neustále konfrontován se smrtí.

Doufám, že se u nás podaří vydat i další případy Gereona Ratha. Já bych si je určitě ráda přečetla.