Přečteno: Kdo chytá v síti

recenze

Kdo chytá v síti (2020) / knihomolka239
Kdo chytá v síti

Kdo chytá v síti navazuje na dokument Víta Klusáka. Film jste možná stihli vidět v kinech, ještě než je zavřeli- já to bohužel nestihla, a tak předem říkám, že nevím, jak film je nebo není zpracovaný a co všechno obsahuje (jak daleko zachází, co všechno je znázorněno). Recenzovat budu tedy pouze a jenom na základě přečtení knihy.

Možná by ale bylo dobré ujasnit, čeho se film týká a to alespoň podle informací, které jsou k dohledání (kdyby tu náhodou byl někdo, kdo netuší). Tvůrci filmu vybrali tři dospělé ženy, které v dokumentu hrály dvanáctileté dívky. Vytvořili jim falešné profily, posadili je k počítači a čekali, až se někdo objeví. A objevili se - dospělí muži, kteří těmto "dětem" psali, posílali jim fotografie (které chtěli také po dívkách), dělali jim návrhy. Protože tohle se reálně děje.

Dokument by tak měl poukázat na nebezpečí na internetu a především varovat rodiče dětí, případně i samotné děti.

Kniha na dokument navazuje, snaží se odhalit pocity obětí i predátorů a je rozdělena do několika částí.

Hned na začátku jsou přepisy konverzací, které spolu vedly "dvanáctileté" dívky (tedy hlavní postavy dokumentu) a predátoři. A upřímně? Běhal mi mráz po zádech už jen z toho.

Následuje rozhovor s predátorem Jaroslavem, který se jako jediný ze všech oslovených rozhodl rozhovor poskytnout. Nechybí samozřejmě ani rozhovory s ženami vystupujícími v dokumentu. Vyjádřilo se také několik expertů.

Tím to ale nekončí a najdete zde i povídání s Martinem Mertlem - jedním ze dvou skautských vedoucích, kteří nejprve přes internet vydírali a následně i zneužívali několik chlapců ze svého oddílu.

Popravdě se mi o tom těžko píše, protože tahle kniha mě docela vzala a myslím, že nejsem zdaleka jediná, komu běhal mráz po zádech a kdo nechtěl věřit, že se tohle skutečně stalo. Nedokázala jsem ji číst naráz, musela jsem si ji rozdělit do několika dnů - myslím, že tohle ani najednou číst nejde. Nedokážu si představit, jak náročné čtení by to mohlo být pro rodiče dětí (ať už v tomto věku nebo i starších/mladších)

Kdo chytá v síti je hodně surová kniha. Nikdo nic neobchází, nenaznačuje. Naopak, všechno máte před sebou. Vidíte, čtete, co se dělo, co se dít může. Uvědomíte si, že je to vlastně "běžné", i když je hrozné tohle slovo použít. A mně popravdě dochází slova.

Na konci recenze většinou píšu, komu bych knihu doporučila případně nějaké moje hodnocení. Jenže tohle není něco, co byste si vzali odpoledne na lavičku a šli se zrelaxovat. Tohle je hodně silná káva a proto myslím, že tentokrát nechám na vašem uvážení, zda se do knížky chcete pouštět.

Rozhodně je ale přínosná a stoprocentně vám otevře oči.

Za zaslání knihy k recenzi mockrát děkuji Albatrosmedia!

Komentáře (0)

Přidat komentář