Pohřební kapitánka

recenze

Ztráty a nálezy (2015) / M4RT122
Pohřební kapitánka
Kniha je o smrti, a přesto se při jejím čtení zasmějete. Jak se vypořádat se žalem a smířit se se smrtí? Hlavní hrdinka, přesto že je ještě dítě, ví, jak na to. A se svou složitou životní situací si poradí přímo bravurně. Jen naráží na překážky kladené nechápajícími dospěláky.
Millie je vyjímečná sedmiletá holčička, která si vede Knihu mrtvých a pasuje se na Pohřební kapitánku. Zajímá jí vše okolo smrti. Jak vypadá mrtvola, co se s ní stane při pohřbu, kam mrtví odcházejí. Ví, že všichni jednou umřou. Nechápe, proč všichni jen mluví o vzniku života a smrt je pro společnost tabu. Millie nejprve přichází o tatínka, zemře. Pak přijde i o maminku, ta ji zanechá samotnou v obchodním domě. Millie se zde dává dohromady s písařem Karlem a panákem Manym. Děj událostí je dá dohromady i se samotářkou Agathou a rozjíždí se dobrodružná road-story napříč australskou pouští.
Malá holčička a dva podivíni na sklonku života vláčející s sebou figurínu. Roztodivní členové podivné skupinky mají však mnoho společného. Všichni tři ztratili důležité osoby svého života. Všichni po sobě zanechávají stopy. Millie nepřestává celou cestu psát vzkazy pro svou maminku, podle kterých by ji našla, pokud by ji hledala. Písař Karl si značkuje cestu života jako opravdový samec. Konečně si dokazuje, že je Mužem. Agatha si vede Sešit stáří, je posedlá časem a život si kouskuje na přesně dané časové úseky. Oba dospělí jsou na útěku. Karl z domova důchodců, Agatha ze svého domu, kde byla zavřená sedm let a okolní svět pozorovala jen z křesla kritiky. Millie hledá maminku, staříci ztracený čas. Chtějí si užít život do poslední kapky. Vyvrcholení jiskření mezi nimi vás jistojistě překvapí.
Spojení stáří a sexu je nezvyklé. Karl se dočká na stará kolena obvinění ze sexuálního delikvenství. To mu paradoxně dodá odvahu a sebevědomí, stane se mužem činu a připadá si jako filmový svůdník a hrdina v jedné sobě. Nejen že je najednou zachráncem, ale také rváčem a milencem. I Agatha se odváží vyjet ze svých zažitých kolejí a poddá se citům, ruší svůj striktně daný řád života. Oba během cesty rekapitulují svůj život, vzpomínají na své zemřelé životní partnery.
Sarkastický styl autorky dobarvující už tak absurdním´scény a situace si přímo zamilujte. Komické scény se střídají s dojemnými okamžiky. Statečnou Millie, které nezbývá nic jiného, než se poprat se životem úplně sama, si zamilujete. Budete se o ni bát, budete se smát jejím výrokům, budete jí fandit až do konce.

Komentáře (0)

kniha Ztráty a nálezy recenze