Jedině ragú

recenze

Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině (2017) / M4RT122 (298 views)
Jedině ragú
Chystáte se na dovolenou do Itálie? Přibalte s sebou do kufru knihu Jedině Neapol. Dokonale vás naladí na italskou svéráznou mentalitu. Pochopíte tak odlišný přístup k mnoha věcem a problémům lidí v jižanské zemi. Tamější zdánlivě chaotická vibrující energie nebude už tak odporovat vašemu uspořádanému životu středoevropského stylu. A určitě dostanete chuť na zdejší lahodné pokrmy, které Italové připravují s tou největší láskou.
Američanka Katherine se dostane do Neapole jako stážistka. Spřátelí se s jednou italskou rodinou, zamiluje se do jejich domácí kuchyně a později i do jejich syna. Se svou potenciální tchýní Raffaelou si vybuduje velice blízký vztah (nic jiného jí ani nezbývá ) a postupně poznává poměry a pravidla v typické neapolské rodině střední třídy. Rozkódovává skryté významy zapeklitých prohlášení členů rodiny a tak si obohacuje svoji chatrnou slovní zásobu italštiny. Poodhaluje nezvyklé zákonitosti rodinného života, které se dědí z generace na generaci a nelze se je naučit nikde jinde, než praktickými zážitky různých situací.
Katherine se stává právoplatným členem neapolské rodiny. Bere si za manžela Salvatora, s kterým se stěhují do Říma a mají spolu dvě děti. Vliv její tchýně Raffaely zůstává ale intenzivní stále stejně.
Hlavní hrdinka při popisu cizí země klade důraz na líčení tamějšího jídla. V knize se naučíme nespočet názvů pro různou přípravu těstovin, ale i dalších italských lahůdek. Jako typická Američanka má Katherine problémy s váhou a ve svém příběhu popisuje svůj těžký boj se neukojitelným hladem a chutěmi. Jako bonus najdete na konci knížky několik receptů, na Katherinina oblíbená italská jídla.
Další oblastí, které se hodně kniha věnuje, jsou italské fráze a výrazy, které jsou i do češtiny skvěle přeložené a čtenář si užije hru se slovy a jemné niance ve změně významu. Po jejím přečtení se i trochu zorientujete ve složité gestikulaci Italů.
V knize se střídají pasáže věnované Katherininu životu v Itálii spolu s odstavci líčící její předešlý život s rodiči v USA. Porovnává rozdíly života v obou zemích, nachází i mnoho společných znaků. Zjišťuje, že styl života její rodiny je spíše bližší tomu neapolskému, a tak je jí Itálie tak blízká.
Jedině Neapol je skvělá oddychovka na prázdniny, která vás příjemně naladí na středomořskou vlnu.

Komentáře (0)

kniha Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině recenze