Jedině ragú

recenze

Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině (2017) / M4RT122 (298 views)
Jedině ragú
Chystáte se na dovolenou do Itálie? Přibalte s sebou do kufru knihu Jedině Neapol. Dokonale vás naladí na italskou svéráznou mentalitu. Pochopíte tak odlišný přístup k mnoha věcem a problémům lidí v jižanské zemi. Tamější zdánlivě chaotická vibrující energie nebude už tak odporovat vašemu uspořádanému životu středoevropského stylu. A určitě dostanete chuť na zdejší lahodné pokrmy, které Italové připravují s tou největší láskou.
Američanka Katherine se dostane do Neapole jako stážistka. Spřátelí se s jednou italskou rodinou, zamiluje se do jejich domácí kuchyně a později i do jejich syna. Se svou potenciální tchýní Raffaelou si vybuduje velice blízký vztah (nic jiného jí ani nezbývá ) a postupně poznává poměry a pravidla v typické neapolské rodině střední třídy. Rozkódovává skryté významy zapeklitých prohlášení členů rodiny a tak si obohacuje svoji chatrnou slovní zásobu italštiny. Poodhaluje nezvyklé zákonitosti rodinného života, které se dědí z generace na generaci a nelze se je naučit nikde jinde, než praktickými zážitky různých situací.
Katherine se stává právoplatným členem neapolské rodiny. Bere si za manžela Salvatora, s kterým se stěhují do Říma a mají spolu dvě děti. Vliv její tchýně Raffaely zůstává ale intenzivní stále stejně.
Hlavní hrdinka při popisu cizí země klade důraz na líčení tamějšího jídla. V knize se naučíme nespočet názvů pro různou přípravu těstovin, ale i dalších italských lahůdek. Jako typická Američanka má Katherine problémy s váhou a ve svém příběhu popisuje svůj těžký boj se neukojitelným hladem a chutěmi. Jako bonus najdete na konci knížky několik receptů, na Katherinina oblíbená italská jídla.
Další oblastí, které se hodně kniha věnuje, jsou italské fráze a výrazy, které jsou i do češtiny skvěle přeložené a čtenář si užije hru se slovy a jemné niance ve změně významu. Po jejím přečtení se i trochu zorientujete ve složité gestikulaci Italů.
V knize se střídají pasáže věnované Katherininu životu v Itálii spolu s odstavci líčící její předešlý život s rodiči v USA. Porovnává rozdíly života v obou zemích, nachází i mnoho společných znaků. Zjišťuje, že styl života její rodiny je spíše bližší tomu neapolskému, a tak je jí Itálie tak blízká.
Jedině Neapol je skvělá oddychovka na prázdniny, která vás příjemně naladí na středomořskou vlnu.

kniha Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině recenze