Odložený syn

recenze

Bosá dívka (2017) / M4RT122 (183 views)
Odložený syn
Již osmý díl z řady švédských rodinných thrillerů vás opět zaručeně nezklame. Kateřina Janouchová nesnižuje laťku napínavosti a poutavosti psaní. Všichni fanoušci osudů porodní asistentky Cecilie Lundové si zaručeně přijdou v Bosé dívce na své a pokračování příběhu jejich oblíbené hrdinky uspokojí všechna jejich očekávání.
Cecilie se stala čerstvou čtyřicátnicí, dál se se svým bývalým manželem Johnem střídají v péči o společných pět dětí. Nastoupila ale do nové kliniky a píše sloupky pro časopis, který vede její sestra. Cecilie vše dělá, jak nejlépe umí. Snaží se být tou nejlepší matkou pro všechny své děti a zároveň zvládat co nejlépe své milované povolání.
Druhý nejstarší syn Marcus, kterému je právě patnáct let a nejdůležitější jsou pro něj kamarádi, se zaplete do potyčky se žebračkou, jejíž důsledky se vyvíjejí dost dramaticky. Je to jedna z těžkých zkoušek pro Johna a Cecilii. Oba pochybují o svých rodičovských schopnostech a Marcuse by rádi dál viděli jako malého pravdomluvného chlapečka, který se jim svěřuje se všemi svými problémy. Vychovali Marcuse dobře? Věnují mu oba dostatečnou pozornost? A mají skálopevně stát za jeho nevinou?
Ani s nejmladší dcerou Ellen to nemají lehké. Její záchvaty vzteku, pláče a zuřivosti je rmoutí a psychicky vyčerpávají. I další členové Ceciliininy rodiny řeší další a další problémy, které život přináší. Christina chce získat zpět harmonii a vášeň ve vztahu se svým manželem. Marie se bojí rakoviny a dál touží po třetím dítěti, dceři. Pojítkem rodiny je babička Sonja, která pro všechny představuje zkušenou rádkyni v životních dilematech a trpělivou posluchačku.
Cecilie se i v tomto díle ocitá v roli celebrity, řeší kriminální případ a rozpoutává mediální kauzu. Vše začne opět v porodnici, kde na svět přivede syna zanedbaná mladá žena, která neumí švédsky, je bez dokladů a z nemocnice, bez dítěte, hned další den ráno zmizí. Ceciliininu zvídavou povahu tato věc nenechává chladnou, začne se více zajímat o žebravé Romy z Rumunska, kterých ve Švédsku rapidně přibývá. Je to shoda náhod, že se s někým z této skupiny lidí na okraji společnosti setkává ona v práci a zároveň se její syn dostává do problémů se zákonem také díky někomu bez domova a peněz? Cecilie se začne podrobněji zajímat o slumy vznikající na okrajích měst a odkrývá stále více a více otázek a nejasností.
Dočkáte se. Cecilie, matka pěti dětí, opět nasadí svůj vlastní život, aby záhadě, kterou odkryla, přišla na kloub a ukázala společnosti pravdu. Kateřina Janouchová prostě umí. Umí sestavit rodinný propletenec, mezi jehož členy panují zajímavé vztahy. Umí zplodit hrdinku, která bude všem čtenářům sympatická a budou jí fandit a obdivovat její činy. Umí zvolit společenské téma, které je aktuální a neřeší se jen ve Švédsku. A umí psát skvělé napínavé thrillery.

Komentáře (0)

kniha Bosá dívka recenze