Ostrov Duma Key

recenze

Ostrov Duma Key (2008) 5 z 5 / MilenneWaver
Ostrov Duma Key

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Když se probere z komatu, trpí takovými záchvaty zuřivosti a mezerami v paměti, že ho opustí manželka. Propadne depresím a sebevražedným náladám, a proto uposlechne rady svého terapeuta dr. Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to.

Edgar

Autorova hlavní postava, jak jinak- hraje v příběhu hlavní roli a i tu nejdůležitější. Zpočátku není příliš jasná jeho minulost, je skryta v oparu a co musím uznat je geniální zamaskování autora a postupem času se jeho minulost začne odkrývat. Jak je známo, především z anotace, Edgar se přestěhoval ze svého domu na malý ostrůvek u Floridy- Duma Key, který je zvláštní…asi každému postupem času blikne, že Edgar je pro ostrov jako loutka a to kvůli jedné věci, ke které se na ostrově dostane zpátky. Hodně chvílí se Edgar té činnosti věnuje, proto jsem se místy i nudila, ale to jen zpočátku, kdy o něm a jeho roli v příběhu pořádně nic nevíte. Jakmile se v první cca čtvrtce/ třetině dozvíte více, celý příběh se vám zdá úplně obrácený, než jaký jste ho viděli. Je celkem zajímavé, sledovat příběh Edgarovýma očima, mně se celkově postava líbí i když nutno říci, že Edgar sám není žádný svatý. Ne po tom, co v příběhu provede…

Děj knihy je opět velmi složitý, avšak celkově se mi kniha lépe než předchozí- Lunapark a to i přes to, že má o několik stovek stran více. Příběh začíná krátce v minulosti a aby to nikoho nepřekvapilo, mezi kapitolami jsou i takové malé části, kde se odbočuje od příběhu a nutno říct…: "Poznejte, kdy jste skončili, a když jste hotoví, odložte tužku nebo štětec. Všechno ostatní je jen život." Tahle věta se na mě z knihy poznamenala asi nejvíce a díky ní jsem si ji i tak zamilovala. Ale teď zpět k ději- Celkově ostrov se mi zdá zpočátku divný a tajemný, jenomže až po delší době se konečně odhalí jeho skrytá a zlá podstata. Mimo jiné, je tu i pár vedlejších postav, které ve knize hrají důležitou roli, někdy stejně velkou jako Edgar a načasování všech scén, kdy postavy mají důležité okamžiky jsou nečekané a umístěné na správném místě. Zhruba v polovině knihy nastane snad ten největší zvrat, který postihne všechny a celý příběh se napotřetí úplně změní. A to ani nemluvím o konci, který mě naprosto dorazil- myšleno v dobrém. Kniha je neuvěřitelně čtivá (jenom z nějakého důvodu jsem ji já četla dva dny- takovéto knihy musím číst pomalu), avšak o to více jsem si všímala jednotlivých detailů a jakoby "vzkazů". Nechybí ji ani napětí a akce, ke konci se toho dočkáte až moc a nechybí ani specifický smysl pro humor a pár sprostých slov. Knihu bych rozhodně doporučila starším čtenářům, kvůli pár věcem si nejsem jistá, jestli se hodí i pro ty mladší a vy si knihu rozhodně přečtete. Myslím, že tohle je zatím jedna z nejlepších knih od Kinga, kterou jsem četla a asi si ji i pořídím. Protože představa knihy na mé poličce je neskutečně lákavá!
A nakonec ji jednoduše doporučím, protože nemohu nic jiného- nepřečíst si tuto knihu by byl hřích!