Ohlédnutí za velikány české historie ve světě mrtvých

recenze

České nebe (2009) 3 z 5 / Fantýna
České nebe

V tomto dramatu se nacházíme v Českém nebi. Jak tento název napovídá, tak se bude jednat o nebe, ve kterém se vyskytují Češi.

Dílo je o sv. Václavu, Praotci Čechovi, Janu Husovi a Janu Amosu Komenském, kteří jsou v nebeské komisi, kde rozhodují o tom, kdo se dostane do nebe a kdo nikoliv. Dále se rozhodnou, že by měli někoho přibrat, aby nebyli na to rozhodování sami. Proto se rozhodnou o Karlu Havlíčku Borovském a o babičce Boženy Němcové. Končí to tak, že se komise rozhodne, že všichni lidé patří do nebe.

Toto dílo je v době, kdy je 1. světová válka. Asi kvůli tomu se dvojice Smoljak a Svěrák rozhodli posadit do té těžké doby. Ve válkách umíralo hodně lidí, a proto vymysleli místo, kam budou patřit lidé, kteří si to zasloužili.

První věc, která mi na tomhle dramatu přijde zajímavá je to, že veškeré role hrají jenom muži. Pro někoho to může být přímo odpudivé, protože to vypadá, že muži mají v životě větší cenu než ženy, které patří do domácnosti, kde mají na starosti vaření, péči o domácnost a o děti.

Další specialitou Smoljaka a Svěráka je fiktivní postava Cimrmana. Tato postava, co všechno zná, vymyslela, všude byla, všechno vynalezla, se objeví i v tomto dramatu.

Úloha této postavy mě šokovala. Nevím, jestli to bylo tou postavou nebo jakým způsobem schovala svou divadelní hru České nebe.

V tomto díle se vyskytovalo mnoho jiných postav. Pokaždé se jednalo o různorodé postavy

Tyrš dělal v nebeské komisi "rychlonožku" nebo "poslíčka. Pokaždé všechno rychle vyřídil. Jelikož tato postava byla pořád na cestě, tak jsem si kněmu neudělala žádný velký vztah. Spíše mi přišel jako velký ťuňťa, který všechno splní a moc se neprojevuje.

Příběh je někdy dobrý, jindy nudný a někdy dokonce poučný. Nejvíce se mi líbil specifický humor těchto autorů. Postavy byly každé jiné.

woodward
13.03.2016

Nojo, mladý, neotřelý pohled na věc.

siena
13.03.2016

Mně zase přijde půvabné, jak je zcela vážně rozebíráno dílo našeho génia. Samotného by to jistě pobavilo:)
Wodwarde, bude to nejspíš generační problém, proto nám Fantýna odpusťte tyto malé šťouchance, neberte je ve zlém...

woodward
13.03.2016

No... nevím... o tom, že u Cimrmanů NIKDY nehrajou ženy snad ví úplně každej. Ze které galaxie autor přicestoval?