Velký zvířecí mišmaš

recenze

Velká kniha neobyčejných zvířat (2009) 5 z 5 / Fantýna
Velká kniha neobyčejných zvířat

Jedná se o dílo, ve kterém se nachází několik různých příběhů od různých autorů.

S těmito autory se setkáváme ve škole, protože se o nich učitelé zmiňují (Franz Kafka, Émile Zola, Oscar Wilde atd.), ale díla nejsou v seznamu četby. Myslím si, že je to veliká škoda, protože podle mého názoru některé příběhy jsou velmi dobré.

Znáte to, že člověk má něco rád a ten druhý něco jiného? Tohle je zrovna ten případ. Nechci nikomu vnucovat to, co se mi líbí, ale v tomto případě to moc nepůjde. Slibuji, že se budu snažit vás něčím nenutit, abyste měli stejný názor na daný příběh.

Myslím si, že je to dobrý nápad vytvořit knihu pro malé čtenáře (7 let), kde hlavními hrdiny jsou zvířata různých vlastností. Bohužel je tu taky nevýhoda, protože některé příběhy nejsou pro děti (Franz Kafka - Proměna).

Když jsem napsala 7 let, myslela jsem věk, kdy děti samy čtou. Samozřejmě, že tuto knihu si moho přečíst i věkově starší lidé.

Jak už jsem zmiňovala Proměnu od Franze Kafky, tak se jedná o psychologické dílo, které děti a někteří dospělí nemůžu pochopit, i když je to přepracované do kratší a jednodušší podoby.

Jednoho dne se Řehoř Samsa probudí, a zjistí, že se změnil v brouka. V životě to má těžké, protože i jeho rodina ho vidí jako otravný hmyz, a snaží se ho zbavit. Jediný, kdo s ním zpočátku soucítí je jeho setra. Všem se uleví, až Řehoř zemře, protože můžou žít vlastní životy.

Dalším příběhem je Bílá velryba.

Jedná se o velmi známý dílo autora Hermana Mellvila. Kapitán jedné lodi se snaží ulovit bájnou Bílou velrybu. Tato velryba je známá tím, že je zraněná a odplouvá pryč. Když je její zdravotní stav lepší, tak se vydává najít ty, kteří ji způsobyly zranění a pomstí se jim, že jim potopí loď.

Myslím si, že je to velmi dobré dílo, které je vhodné pro všechny věkové skupiny. Každý si na tom najde to, co ho bude bavit.

Je načase se přesunout od psychologických a dobrodtužných děl k pohádkám.

Pro toto téma jsem si vybrala Šťastného prince od Oscara Wilda, kde hlavním hrdinou je vlaštovka, která se příliš pozdě vidala do teplých krajin. Unavená přistane na zlaté soše prince. Najednou začne na ní kapat. Po chvíli zjistí, že socha pláče. Chlapec jí řekne, aby roznesla zlato a cenné kameny všem lidem, kteří to potřebují. Vlaštovka ta učiní. O něco později lidé strnou sochu šťastného, prince, protože už není jejich chloubou.

Tato pohádka mě velice zaujala. Je to vlastně příběh o fom, že by člověk měl pomáhat tě, kteří to potřebují, a mají špatný život, jenž není způsoben jimi samými.

Vybrala jsem pro vás jenom tři příběhy, protože tyhle se mi nejvíce líbily, a byly jediný, který jsem si zapomatovala.

Sice jsem se rozepsala jenom o nich, ale v knize najdete další díla. Jesti vás neoslovila tato nabídka, tak se můžete na internetu najít jiný příběhy zvířat z této knihy, které vás můžou zaujmout.

Celkový dojem z této knihy je takový silnější průměr, a proto této knize dávám čtyři hvězdičky. Učinila jsem tak proto, že výše zmíněná díla mě něčím okouzlila a jiná dílá méně. Malá část z této knihy mě vůbec neoslovila.

Jak jsem řekla na začátku, že se každému líbí něco jiného, tak mě neukamentujte, protože tohle je můj názor na knihu. Tím ukamenováním bylo myšleno komentáře vve stilu: "Jak to že se ti nelíbylo to a to, protože je to super dílo."