Odvážná Knihovnice zachraňuje draka

recenze

Maskované město (2017) 4 z 5 / knihamouder
Maskované město

Maskované město je druhou knihou ze série Neviditelná knihovna.

Britská autorka Genevieve Cogman Vám přináší svěží dobrodružství okořeněné sympatickým humorem. Ukáže Vám dveře Knihovny a nechá Vás vstoupit dovnitř. Zde máte možnost setkat se s temperamentní a chytrou Knihovnicí Irene.

Irene má díky Knihovně přístup do alternativních světů. V boji proti zlým bytostem používá Jazyk, díky němuž je schopna ovládat kouzla.

Knihovnice získává pro Knihovnu významné knižní publikace. Při práci jí pomáhá dračí učeň Kai. Dvojice je zvyklá na různé šarvátky s vlkodlaky, které končívají nehezkými bitkami. Nebojí se postavit i silnějším bytostem nazývaným fae.
Jejich dokonalá práce je narušena únosem jednoho z nich, draka Kaie. Irene na nic nečeká a začne po svém učni pátrat na vlastní pěst. Velkou pomoc získá od detektiva Vala. Přesto je nucena spojit své síly s jedním z mocnějších fae a vydat se hluboko do Světa chaosu. V sázce je Kaiův život a hrozí děsivá válka mezi alternativními světy. Podaří se Irene zachránit draka a odvrátit tak blížící se válku?

Příběh se odehrává ve viktoriánském Londýně. Knihovnice se však přesouvá i do jiných sfér a tak máte možnost narazit na prvky moderního světa. Důležitá část příběhu se odvíjí v chaotickém světě v Benátkách. Můžete si vychutnat italštinu, dopravu kanálem na gondolách, kamenné mosty nebo samotný Dóžecí palác. Spisovatelka Vás pozve na operu i do karnevalového průvodu.
Další prostředí, které stojí za zmínku je Vlak. Vlak Kůň v příběhu sehraje také velmi důležitou roli...

První polovina vyprávění má pomalejší rozjezd. Napětí se dostaví až s dobrodružnou cestou za záchranou draka. I tak se čte dílo od začátku až do konce velmi dobře.

Při výběru knihy mě značně ovlivnila obálka. Tak nějak si představuji vzhled knih, které prochází Knihovnou.
Další potěchou pro mé oko i mysl bylo zjištění, že se děj točí kolem knih a knihovny. Líbila se mi myšlenka přesunů prostřednictvím knihoven do ostatních světů.
Téma s temnou magií, draky, vlkodlaky a světem fae pro mě bylo velmi zajímavé. Doposud jsem podobnou knihu nečetla.
Bavily mě rozhovory Knihovnice s protivníky. Sledovala jsem s napětím, jak si Irene s konflikty poradí, zda použije rozum, pěsti nebo bude potřeba vyřknout kouzlo.
Odvážná žena se nebála pracovat sama. Pokud spolupracovala s Kaiem a Valem, představovali dokonale sehraný tým.
Souznění draka s vodním živlem působilo ohromně.

"Poté Kai pokynul směrem k ní a Valeovi a voda je přitáhla směrem k němu, jako by byli pouhými stébly slámy polapenými spodním proudem. Naposledy se zhluboka nadechla a žaludek se jí sevřel čirou hrůzou, a poté je příval vody všechny stáhl do sloupce vzduchu uvnitř větrného víru. Ten pohyb vyvolával závrať. Irene se ulevilo, protože pokud tam byl vzduch, držel je Kai v bezpečí, jak slíbil."

Konec zůstal samozřejmě otevřený a tak nezbývá nic jiného, než si počkat na další díl s názvem Hořící stránka, který by měl vyjít koncem dubna 2018.

Román obsahuje 27 kapitol. Kouzla vyslovovaná v Jazyce jsou psaná tučným písmem.
Nechybí poděkování autorky a vysvětlivky.
Jako bonus v knize naleznete příručku Knihovníka v zácviku, nejlepší knižní loupeže dle Irene, legendy Knihovny a rozhovor s tvůrkyní díla Genevieve Cogman.

Po přečtení knihy jsem se dostala k recenzím k prvnímu dílu. Překvapily mě negativní reakce na autorčinu tvorbu. Já sama jsem díl - Neviditelná knihovna nečetla, takže nedokážu posoudit rozdílnost mezi oběma knihami.
Maskované město Vám však můžu bez skrupulí doporučit. Publikace je vedena v kategorii fantasy pro mládež, ale věřte, že nic nezkazíte, pokud si ji vyberete i sami pro sebe (chápejte pro dospělého jedince).

Knihu vydalo nakladatelství Omega a lze ji zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský!