Noc plná tajemství

recenze

Zmizelé z Cooley Ridge (2017) / MilenneWaver
Zmizelé z Cooley Ridge

Kniha Zmizelé z Cooley Ridge nikdy není přesně taková, jak si čtenář myslí. Doslova se vyžívá v zákeřných převratech, nových otázkách a především v zamotávání příběhu. Vybroušená zápletka a hromada záhadných postav možná zní jako základ pro perfektní thriller, nicméně, vše má své chyby. Dnes se podíváme na tyto.

Za celých deset let po svém odstěhování si Nicollete málokdy vzpomněla na městečko, ve kterém vyrůstala. Městečko, kde stále žili její milovaní, kde našla svou první lásku... a také místo, kdy zmizela její kamarádka. Když se po takové době Nic vrací, ví, že jí při příjezdu nečeká nic hezkého - na ramenou jí tíží starosti s otcem a prodejem rodinného domu, aby se mohla co nejdříve vrátit za svým snoubencem. Ke všemu záhadně zmizí i další dívka, kterou Nic znala.
Podaří se Nic vypátrat co přesně se stalo oné noci a zjistit, jak se do toho zapletla její rodina?

Nicolette je zvláštní typ postavy, u které nikdy není předem jisté, co vlastně chce. Je zvědavá, chytrá, ale přesto nerozhodná a právě podobný mix vlastností jí často přivádí do problémů. Příběh je vyprávěný z jejího pohledu, v průběhu všech dní, které v Cooley Ridge stráví.

Tady ovšem přichází ta vtipná část. Kniha je zhruba do první třetiny psána obvyklým způsobem - do budoucna. Nicméně tady nastává ten zvrat. Jsme vrženi téměř k samotnému konci příběhu a čteme jednotlivé dny zpět do minulosti - až k prvnímu dni, kdy Nic dorazila do Cooley Ridge.

Zpočátku to pro mě bylo velkým šokem, jelikož jsem se v tu chvíli okamžitě ztratila v příběhu a nevěděla co děje. Naštěstí, během několika dalších kapitol zmatení pominulo - alespoň z většiny - a zápletku jsem byla schopná pochopit bez větších obtíží.

Ovšem, ze strany autorky se jednalo o odvážný a nutno říct, že i špatný tah. Kniha mě kvůli podobnému zpracování nebavila, často se objevovaly nepříliš stravitelné scény a tak jakkoliv dobrá zápletka nakonec zmizela.

Na druhou stranu, musím pochválit velmi osobitý styl autorky, který jsem si během čtení oblíbila. Píše jednoduchým, poměrně dost čtivým stylem, který dokáže snadno upoutat čtenářovu pozornost a k tomu využívá tu správnou míru detailů, aby jimi nebyl příběh zasycený.

Shrnuto a podtrženo, kniha mi po dočtení přišla jako velmi průměrný thriller. Možná jsem od ní čekala trochu víc, než mi mohla nabídnout, ale pokud se nebojíte zvláštního zpracování, jsem si jistá, že by se vám kniha mohla snadno zalíbit.

Za poskytnutí výtisku děkuji Databázi knih a nakladateství Ikar!