Nevyhazujte staré noviny

recenze

Vážka (2014) / Lea47
Vážka

Vážka Michela Bussiho v roce 2012 pořádně rozvířila hladiny francouzského knižního trhu. Do češtiny ji přeložila z francouzského originálu Un avion sans elle Miluše Krejčová a v roce 2016 knihu s povedenou obálkou vydalo nakladatelství Motto.

Příběh začíná v roce 1980 ve Francii zřícením letadla letícího z Istanbulu. Děsivou nehodu přežije pouze tříměsíční holčička. Situace se záhy komplikuje, když vyjde najevo, že na palubě byla dvě stejně stará miminka. Lyse-Rose Carvilleová z velmi bohaté a vlivné rodiny a Emilie Vitralová z rodiny, ve které není peněz nazbyt.

Test DNA v roce 1980 ještě nebylo možné provést. Soud nakonec rozhodnul, že přeživší je Emilie Vitralová. Mathilda de Carville, babička Lyse-Rose se rozhodne získat další důkazy a najme si detektiva Crédula Grand-Duca. Uzavírá s ním podivnou dohodu – bude mu vyplácet velmi zajímavou částku po 18 let, bez ohledu na výsledek pátrání. Grand-Duc nadšeně nabídku přijímá a nechá se případem zcela pohltit.

V knize se střídají vypravěči a časová období. Po 18 letech předává Grand-Duc svůj zápisník se všemi poznatky Lylii – zkomolenina jména Lyse a Emilie. V úvodní kapitole Grand-Duc končí své vyšetřování po 18 letech a záhy objeví to, co mu celou dobu unikalo. Toto časování je lehce nereálné, ale pěkně to odstartuje děj knihy.

„Dokázal to! Řešení bylo od začátku tady, v těch novinách, na první straně. Trpělivě čekalo: ve skutečnosti nemohlo být tenkrát před osmnácti lety objeveno. Všichni to četli, ty noviny, zkoumali, analyzovali, tisíckrát, a přesto to v roce 1980 a během let, která následovala, nemohl nikdo odhalit. Řešení bylo všem na očích... za jisté podmínky. Za jediné podmínky. Naprosto šílené. Že někdo otevře ty noviny o osmnáct let později.“

Marc pročítá jeho deník a snaží se všemu přijít na kloub. Grand-Duc často v deníku něco naznačí a pak se zarazí a pouze čtenáři slíbí, že se k tomu podrobně vrátí později. Prostřednictvím deníku se čtenář dozvídá všechny informace o případu, které se mu za ty roky podařilo vypátrat. Po pár letech od letecké nehody se test DNA stane standardní vyšetřovací metodou a je možné konečně zjistit, zda Lylie je Lyse-Rose či Emilie. Do děje vstupuje několik rodinných příslušníků z obou dotčených rodin.

Knihu považuji za čtivou, místy autor ději lehce pomohl až moc velkou náhodou, aby mu plynul dál, ale stále se mu daří se poměrně držet logické linie. Několikrát se v knize objevuje x odstavců po sobě začínajících stejným slovem. Například na dvou stranách sedm odstavců začne slovem Lylie. Nevím, zda to patří k autorovu psaní, či je to dílem překladatele, každopádně to na mě působilo rušivě.

Jedná se příběh, ve kterém je od začátku jasné, že vše bude jinak než se doposud jevilo. Od prvních stran čtenář ví, že detektiv případ rozklíčoval, což v něm vzbudí zvědavost. Děj i zápletka jsou zajímavé i když se občas sejde velké množství náhod. A to máme na knihách všichni rádi.

Knihu je možné zakoupit prostřednictvím webu nakladatelství Motto či na e-shopu Albatros media a.s.

Komentáře (0)

Přidat komentář