Není všechno zdravé, jak by se na první pohled mohlo zdát

recenze

Smrtící byznys (2017) 5 z 5 / monushka
Smrtící byznys

Spisovatelka Hana Hindráková je známá svými romány odehrávajícími se v prostředí Afriky. Své příběhy obohacuje o vlastní zážitky a zkušenosti s touto zemí a při čtení je to rozhodně znát. Z toho důvodu ráda vyhledávám její knihy a již několik let patří mezi mé oblíbené české autory. Když jsem se na konci měsíce září letošního roku dočkala její nejnovější knihy nesoucí název Smrtící byznys, mé srdce poskočilo radostí. Tentokráte to pro mě byl ale celkem silný kalibr…

Podle Světové zdravotnické organizace je 25 až 60 procent léků dodávaných do Afriky falešných.
Kvůli falešným lékům zemřou každý rok v nejchudších zemích statisíce lidí.

Podle anotace a tiskové zprávy jsem byla trochu seznámena s tím, co mě v tomto příběhu čeká a tušila jsem, že to bude silný zážitek pro mou citlivou povahu a psychiku. Ačkoliv jsem Smrtící byznys měla přečtený za dva večery, musela jsem příběh nejprve nechat doznít v mé hlavě a snažit se pochopit to nejzásadnější - jak je vůbec možné, že se v dnešním světě falešné léky objevují? Na doporučení samotné autorky jsem si na internetu vyhledala i více informací o této problematice, protože si myslím, že veřejnost není s těmito informacemi dostatečně, ba dokonce vůbec seznámena. Dokud jsem si nepřečetla Smrtící byznys, mé znalosti ohledně tohoto tématu byly téměř nulové.

Ačkoliv je Smrtící byznys dějově a tematicky zcela odlišný od autorčiných předchozích knih, přece jen se najde jeden společný rys - sympatická hlavní postava. Seznámíme se zde s pětatřicetiletou Ellen Hradeckou, která na rok odcestuje do Ugandy, aby vypomáhala na zdejší klinice nemocným dětem. V Čechách zanechá svého manžela (lékaře), se kterým zrovna prochází manželkou krizí. Ale nejsou to jen myšlenky na manželské neshody, co Ellen doprovází téměř na každém kroku s sebou do Afriky si také přináší tajemství, které nosí ukryté hluboko ve svém srdci… Pomůže toto odloučení přitáhnout zpět jejího manžela? Nebo na něj Ellen zapomene a ztratí svou hlavu pro nějakého jiného muže? Kdo ví…

Jak tomu většinou bývá, život nám nedá nic zadarmo, a tak se Ellen stane svědkem toho, jak na klinice Saint Anne začnou o životy přicházet děti, které byly léčeny léky proti malárii. Co se to děje? Vždyť léky by přece těm nebohým dětem měly pomoci a dát jim naději v lepší zítřky, ne dovolit smrti, aby si je vzala v tak nízkém věku! U jednoho dítěte by se mohlo jednat o zcela nešťastnou shodu náhod, ale když začne mrtvých dětí přibývat, Ellen se začne vyptávat.

Není dobře, že se Ellen začne zajímat o to, co mělo zůstat i nadále skryto. Do celého problému je navíc zasvěcena i Rebecca, ředitelka Organizace pro boj s falešnými léky. Čím více kousků této obrovské skládačky obě dávají dohromady, tím nebezpečnějším se to pro ně samotné stává, neboť se zdá, že do případu s falešnými léky je zapleteno daleko více lidí než by se na první pohled mohlo zdát. Je totiž zcela samozřejmé, že v ne příliš ekonomicky vyspělé Ugandě člověk zřídka kdy odmítne nějaký ten polepšující finanční obnos výměnou za své mlčení. A tak by obě dvě měly se svým pátráním po pravdě co nejdříve přestat nebo by se mohly někomu stát trnem v oku.

Smrtící byznys se stává z prologu, šesti kapitol, které obsahují několik kratších podkapitol odehrávajících se na různých místech, epilogu a poznámky autorky. Jak už jsem u paní Hindrákové zvyklá, díky krátkým podkapitolám otáčím stránku za stránkou a je mi až líto, že kniha má útlejší charakter. Byla bych mnohem radši za delší příběh, se kterým bych strávila daleko více času. Ale zase právě v případě Smrtícího byznysu to určitě není na škodu, protože mně i ten menší počet stran dostal přesně tam, kam mě dostat měl - na kolena, protože když v příběhu začaly umírat děti, musela jsem se hodně obrnit a nad příběh se povznést.

Je mi strašně úzko u srdce z toho, že autorka nenapsala nic víc než pravdu. Falešné léky jsou opravdu každodenní problematikou celého světa a je smutné že my, obyčejní lidé, o tom nemáme žádné informace. Právě z tohoto důvodu bych doporučila přečíst Smrtící byznys úplně každému. Dle mého je totiž důležité vědět, že se to v podstatě může přihodit kdekoliv na světě (ačkoliv je samozřejmé, že více ohrožené jsou méně ekonomicky vyspělé země světa), pokud člověk nakupuje léky na nějakém tržišti nebo prostřednictvím internetu.

Chtěla bych paní Hindrákové poděkovat za to, že ve své knize dala prostor právě falešným lékům, protože díky ní se o této problematice dozví co nejvíce lidí. Víc takových knih!

brigada
19.10.2017

Kniha je výborně napsaná, přečetla jsem za den. Autorka popisuje krutou realitu a pravdu má v tom, že se to může stát každému z nás. Já se těším na další knihu už teď.