Nemít strach,to je to, oč tu běží...

recenze

Panika (2014) 4 z 5 / Sabcens
Panika

Panika je kniha napsaná americkou spisovatelkou Lauren Oliver. Já osobně jsem se s ní poprvé setkala při sérií Delirium, která ve mě zanechala spíše smíšené pocity. Lauren má zvláštní styl psaní, který nedokážu přesně definovat a po Deliriu, jsem sáhla i po další knize. A musím uznat, že jsem neudělala chybu.

Děj se odehrává v USA, v malém městě jménem Carp. Každý rok den se po maturitě se zde pořádá soutěž Panika. Panika probíhá celé letní prázdniny a spočívá v úkolech, které nejsou zcela legální a bezpečné. Do Paniky se může přihlásit každý, kdo zrovna odmaturoval a to tak, že skočí z útesu. Vítěz celé soutěže pak dostane peněžní odměnu, která obvykle činí něco okolo 50 000 dolarů. Letos je ale výhra vyšší, a to celých 67 000. Soutěž má svého komentátora, který provází celou soutěží, a porotce, o kterých nikdo neví co jsou zač.
Heather se Paniky nikdy nechtěla zúčastnit. K útesu přišla, společně s nejlepším kamarádem Bishopem, podpořit její nejlepší kamarádku Natalie. Nakonec se však Heather pro seskok rozhodla také, hlavně kvůli tomu, že za peníze by mohla konečně vypadnout z nudného a nezajímavého města. Dalším hrdinou, je Dodge, který se Paniky nikdy nebál. Má své vlastní tajemství, které ho žene vpřed a pomáhá mu zvládat každý úkol.

S Panikou jsem se z počátku nemohla moc sžít. Ale už z Deliria, jsem byla připravená na pozvolný začátek, takže jsem věděla, že když vydržím se čtením, přijde něco, díky čemu se nebudu moci odtrhnout. A tak se také stalo. Panika je velmi čtivá a nenároční kniha. Má něco málo přes tři-sta stran, což je velmi příjemné číslo. Když se zaměřím na děj, tak musím uznat, že jsem z počátku netušila, že Panika, je vlastně soutěž pořádaná studenty. Což mě velmi překvapilo, protože jsem čekala něco ve stylu Hunger Games. Opak byl pro mě tedy příjemným zjištěním. Soutěž sledujeme z pohledu Heather a Dodge, což rozhodně přispívá na zajímavosti.
K postavám není život zrovna shovívavý, což je ale nijak neomezuje. Spíše jim to dodává sílu a žene v před. Heather je příjemná dívka, která má ráda svoji sestru a své přátelé. Občas mi ale lezla na nervy svým pesimistickým přístupem, ale jako postavu jsem si ji oblíbila. Na druhou stanu Dodge mi k srdci vůbec nepřirostl. Měla jsem z něj takový divný pocit, stejně tak z Nat. Bishop byl super kamarád, chtěl být Heather pořád na blízku, podporoval ji i Nat a vozil je na úkoly, a později i Dodge. Tohle chování mi ale nějak nesedělo, což se později i vysvětlilo.
Když bych vyjádřit k soutěži samotné. Nevím jestli bych se zúčastnila či nikoliv. Možná snad i ano, protože bych poznala, kam až sahají mé limity. Ale musím uznat, že z některých úkolů, jsem měla opravdu husí kůži a nevím, nevím, jestli bych je zvládla.

Sečteno a podtrženo, Paniku bych doporučila všem, kteří už četli nějakou knihu od Lauren Oliver, ale i těm, kteří ještě tu čest neměli. Panika rozhodně stojí za přečtení.