Tajemství skryté pod mořem

recenze

Modré hlubiny (2015) 3 z 5 / Sabcens
Modré hlubiny

Po upírech, lovcích stínů a kouzelnících se zdá objevuje nový trend - Mořské panny. Je to vlastně první kniha s touhle tématikou, na kterou jsem u nás narazila. A musím říct, že se jedná o velmi zajímavé bytosti. Mořské panny ovládají kouzla, mají čarovné předměty a jsou něčím výjimečné.

Příběh se točí kolem 16ti leté Serafiny, dcery Miromarské královny, kterou čeká obřad zvaný Dokimi (při kterém se ukáže, zda je Serafina opravdu dědičkou trůnu). Během obřadu však dojde k útoku na královnu, která je zasažena otráveným šípem. Serafina musí společně se svojí kamarádkou Nejlou opustit Miromar. Dívky se nemohou smířit s osudy jejich rodin a obyvatel, a rozhodnou se najít viníky. Během cesty se setkají s dalšími mořskými pannami a společně odhalí, tajemství, které je spojuje.

Hlavní postava Serafina, je sympatická mladá mořská panna, která se chová úměrně svému věku. Její největší problém je, že si myslí, že všechny zklame, zejména svojí matku a svůj lid. Nejla je nejlepší kamarádka Serafiny, je věrná a ochotna pomoci. Neztrácí hlavu, ani v nejtěžších situacích. Postav je v knize více, ale to už do jisté míry může hraničit se spoilerem.

Co se týče knihy, nechybí zde napětí a akce, ale také úsměvné chvilky. Kniha je čtivá a zaujme od první kapitoly, já osobně jsem ji měla 2 dny přečtenou.
Neodpustím si, ale pozastavení nad tím, proč jsou části v knize napsány kurzívou. U zaklínadel, citací a cizích slov to chápu, ale běžně v textu moc ne. Dále mě zaráží počeštění jména. Z Neela (čteno Nýla) vytvořili překladatele Nejla. Já vím, není to zas takový rozdíl, ale zdá se mi to zbytečné. Co ale opravdu oceňuji velkým palcem nahoru je slovníček použitých pojmů v knize. Mě osobně velmi pomohl.

Závěrem chci dodat, že kniha určitě stojí za přečtení a doporučuji ji všem.

Modré hlubiny Modré hlubiny Jennifer Donnelly

Hluboko pod vodou, ve světě ne nepodobném našemu, žijí mořští lidé. Obývají oceány, moře i sladké vody po celé zeměkouli. Serafina, dcera královny Miromaru, vyrůstá s neochvějnou jistotou - a zároveň celoživotním břemenem - že se... více

Marthas
17.08.2015

Že by nový trend?
Já osobně se už setkala s knihami v češtině, kde vystupují mořské panny, (Kai Meyer a jeho série o Vodní královně anebo jeden z dílů série Sedmý smysl z pera Ilky Pacovské, tam se také objeví) záleží ovšem na tom, zda je tato kniha pouze o nich, ale to nám asi nepovíš?