Hurá na výšku

recenze

Fangirl (2015) 3 z 5 / Sabcens
Fangirl

Fangirl pojednává o dvojčatech - Cath a Wren. Celých 18 let spolu sdíleli pokoj, svojí vášeň pro knižní sérii Simona Snowa a další věci. Jak samotné říkaly, byly nejlepší kamarádky v základní výbavě. Proto byla pro Cath taková rána, když ji Wren oznámila, že spolu nebudou bydlet na koleji.
Cath - plachá a introvertní dívka, která žije svojí fanfikcí a vztahem Simona a Baze, se tedy nastěhovala na pokoj k Reagen, která byla pravý opak jí samé. Kdežto Wren se nastěhovala ke Courtney, se kterou vymetala jeden večírek za druhým. Postupem času se Cath seznamuje s Reagininým kamarádem - Levim, který doslova září jako sluníčko. Na tvůrčím psaní se poté dá do dvojce s charismatickým Nickem, se kterým měla původně napsat pouze povídku, ale nakonec nezůstali jen u jedné.
Cath mimo starostí o školu, přibude také starost o otce a Wren, se kterou se více a více odcizují. Zvládne Cath dokončit semestr, zapadnout na vysokou školu a ke všemu ještě dopsat svou fikci o Simonovi, než vyjde poslední díl série?

Než začnu knihu vyloženě kritizovat, musím uznat že námět nabyl vůbec špatný. Zhruba do tři čtvrtě knihy jsem opravdu nevěděla, co se bude dít dál. Vše v knize mělo hlavu a patu, a čtení ubíhalo rychle (možná a až moc rychle).
Jak už jsem psala v úvodu, Cath je tichá dívka, která věnuje veškerou pozornost fanfikcím a životu Simona. Asi nejsem dostatečný geek na to, abych to chápala,ale každopádně jsem si Cath oblíbila velmi rychle, protože mimo Simona, jsem se v Cath povahově docela viděla.
Wren byla prostě Wren, vymetala jednu párty za druhou, a jednou prožila velmi krušné chvíle. Byla pravý opak Cath, ale nebyla úplně špatná. Je to jen můj úsudek, ale za to její chování mohla pravděpodobně Courtney.
Reagan byla věčně protivná a nabroušená, ale bylo vidět že má Cath upřímně ráda. A vlastně uvedla Cath do života na vysoké, hlavně tím, že ji brala do jídelny.
Levi, oh... Ehm zpět k Levimu, ze začátku jsem z něj měla dost smíšené pocity, ale ve finále se ukázalo, že je velmi dobrosrdečný a pro své přátelé by se rozkrájel. Tak trochu prototyp dokonalého chlapa.
No a Nick, z toho jsem neměla dobrý pocit už od začátku, byl dost zvláštní.

A teď je čas na negativa. Kniha má cca 450 stran, ale tak 1/3 z toho zabírají úryvky ať už z knihy o Simonovi, nebo Cathiny fanfikce. Pokud mají nějaký hlubší význam, tak já ho nejspíš neobjevila. Nepůsobilo to na mě rušivě, ale spíše jsem v tom nenacházela smysl.
A konec, no tak u konce jsem měla podobný problém jak u Eleanor a Park, že jsem otočila stranu a dál už nic nebylo. Možná nás autorka nabádá psaní k fanfikcí, nevím, ale každopádně otevřené konce prostě ráda nemám.

Kol a kol, kniha určitě stojí za přečtení. Jsou v ní pasáže, které potěší, ohromí a zahřejí u srdce. Pokud jste četli Eleanor&Park, určitě si přijdete na své.