Nejsem hračka, jsem živý!

recenze

Slon (2017) 4 z 5 / a.k
Slon

Milujete slony? Co byste říkali malému růžovému slůněti, které ve tmě září. Každé dítě si konečně může dovolit malého mazlíčka, který nikdy nevyroste do obřích rozměrů, a přesto si zachová všechny sloní rysy i povahu. Sloník, který vypadá jak z jiného světa, z jiné dimenze. Takové překvapivé zjevení. Malé růžové pohádkové stvoření.

Příběh začíná v jeskyni, kde přespává bezdomovec Schoch. Jednoho rána se probudí s kocovinou. Nespatří však bílé myši, jak se to občas alkoholikům stává, ale malého slona, růžového jako marcipánové prasátko, které svítí jako svatojánská muška. Není to ale hračka, sloník je živý. Samotář Schoch se slůněte ujme, a snaží se ho ochránit před všemi pronásledovateli a nástrahami celého světa.

Slůně je produktem genetické laboratoře firmy Gentesca. Společnost patří genetikovi Rouxovi, který získal pro svůj projekt čínského partnera. Čínská firma se specializuje na genové inženýrství. Rouxovi se splnil sen a už se vidí jednou nohou v gigantickém čínském průmyslu. Čínská genetika nezná strach z veřejného mínění ohledně genové manipulace. I klonování tady probíhá ve velkém. Nic pro ně není problém. Rouxův cíl je jasný. Produkce patentovaných zvířat. Ocenění na vědeckém poli i obrovský komerční úspěch.

Pro aplikaci geneticky modifikovaného embrya slona si Roux vybere sloní samici z cirkusu Pellegrini ve Švýcarsku. Cirkus už nějaký čas nabízí samice k umělému oplodnění. Slonice Asha zpočátku vše perfektně zvládá, ale při těhotenství se vyskytl problém. Pokus se nepovedl. Plod je sice živý, ale neroste, je malý. Barmský ošetřovatel slonů Kaung se spikne s veterinářem a Rouxovi namluví, že slonice potratila. Život slůněte, které se později narodí, provází hned několik osob, které se snaží pro sloníka zajistit to nejlepší.

V příběhu se střídají různé časové linky i místa. V průběhu vypravování se vracíme do minulosti, abychom se stali svědky získání tkání ze slůněte na Srí Lance, laboratorního výzkumu, podrobný popis odběru spermatu slona, až po období těhotenství slonice Ashy v cirkusu. Přestože se časová období střídají v rychlém sledu, kapitoly jsou nadepsány konkrétním datem, takže si lze snadno udržet přehled.

Nejvíce jsem se vždy těšila na pasáže věnované malému slůněti. Dokonalé popisy jeho reakcí a chování ve mně často vyvolávaly úsměv. Jak cumlá prst svému ochránci, jak hopsá při vítání známé osoby, jak nastraží ouška, když objevuje okolí. Problémy jsem naopak měla s dialogy. Ty se mi zdály bez šťávy a nebavily mě.

Kniha nabízí nejen pohled na roztomilého tvorečka. Vede k zamyšlení nad etickou stránkou experimentu a obecně nad genovými pokusy a výzkumem. Fosforeskující zvířátko už není jen výplodem autorovi fantazie. Geneticky modifikovaná zvířata už jsou realita.

Kniha by neměla uniknout všem nadšencům slonů. Detaily vztahující se k tomuto oblíbenému chobotnatci určitě budou bavit. Zároveň jde o zajímavý příběh s akčními prvky, který nebude nudit. A ten závěr, ten jsem nečekala.