Namiesto hlúpych motivačných citátov

recenze

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu (2019) 4 z 5 / kurama45
12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu

Pár slov k prekladu
Porovnajte prvú vetu slovenskej anotácie: „Ktoré najhodnotnejšie poznatky by mal každý vedieť?” s prvou vetou tej českej: „Co by měl znát každý člověk v moderním světě?”

Takže asi tak. Prvú tretinu som s tou ťažkopádnosťou bojovala. Potkýnala som sa o každé piate slovíčko, každú druhú formuláciu. A potom bum! Zrazu to šlo samo, dokonca som si ten štýl užívala. Teraz neviem, či mi totálne preplo, zmenil sa preklad, alebo si na ten mišmaš môj mozog jednoducho zvykol. V každom prípade, ak vás odradil štýl, akým je napísaná anotácia, ale knihu si chcete prečítať, odporúčam českú verziu.

Poznámka: Áno, naozaj je problém v preklade. Nie, nie je problém v tom, že by mal autor divný štýl. Ak neveríte, pusťte si hocijakú Petersonovu prednášku na youtube. Za prvé zistíte, že sa počúva veľmi, veľmi dobre a zrozumiteľne, za druhé sa niečo naučíte.

Viac než pár slov ku knihe
Obsahovo rovnako kvalitná kniha, ako už spomínané Petersonove prednášky. Je napísaná pomerne jednoducho (vzhľadom na svojej posolstvo) a napriek tomu je preplnená myšlienkami.
S tými myšlienkami nemusíte vždy súhlasiť, ba je lepšie, ak o nich pochybujete. Staré známe dubito ergo cogito, cogito ergo sum (pochybujem, teda myslím, myslím, teda som). Vlastne o tomto píše aj sám autor:

„Napriek tomu, že nás spájali podobné záujmy, nie vždy sme sa zhodli na „odpovediach“ (vďakabohu), no skoro vždy sme sa zhodli na otázkach.“

Z 12 pravidiel viac menej súhlasím s nejakými deviatimi, s dvoma stále zvádzam vnútorný boj a jedno odmietam. Ale aj tak, suma sumárum, mi kniha dala deväť skvelých pravidiel, deväť skvelých myšlienok, ako ďalej.

Celá kniha sa dá brať ako protest proti nihilizmu, ktorý Peterson považuje za najhoršie zlo a svoj názor podkladá množstvo príkladov. Tie čerpá zo svojej skúsenosti psychológa, z okolia a aj z vlastnej rodiny. Niekomu to vraj prišlo povýšenecké, ja som ale nikdy nemala pocit, že by mal potrebu vychvaľovať sa. Aj keby čitateľ ten dojem mal (čo podľa mňa poukazuje skôr na problém na jeho strane, ale budiž), tak kniha stojí za prečítanie kvôli informáciám zo sveta náboženstva, literatúry, či histórie.

Keď sme už pri tom náboženstve, klobúk dole. Celé sa to točí okolo Biblie, ale ANI RAZ som nemala pocit, že to je brané z osobnej roviny: „Som kresťan, a tak blablabla… ”. To totiž nie je niečo, čo by som potrebovala vidieť v tomto type knihy. Vlastne som nikdy nedokázala vydolovať, či je sám veriaci alebo nie. Myslím, že Bibliu využíval natoľko preto, že ju všetci poznajú. Ak by sme neboli v západnom kresťanskom svete, ale ďalej na východe, tak by možno použil Korán. Nič viac, nič menej.

Čo mi chýbalo?
Peterson sediaci vedľa mňa, aby som doňho mohla zapárať, klásť mu divné otázky a diskutovať s ním.

Čo sa mi nepáčilo?
Záverečné keci. Celú knihu sa mu darilo balancovať na hrane nezaujatosti, ktorá ale nepôsobí chladne. Taký ten akurátny odstup na to, aby presvedčivo predal svoj názor, ale nepôsobilo to ani namyslene, ani podlízavo. A potom sa zrazu v epilógu zmení na roztrasené želé mravoučnosti a klišéovitých rečí.

Záver
Na človeka, ktorý si na psychológiu dáva asi rovnaký pozor, ako mačka na psa a radšej sa jej zďaleka vyhýba, musím povedať, že to bola skvelá kniha. Ak chcete skutočné motivačné čtivo, zabudnite na všetkých instagramových kreténov a knihy o osobnom rozvoji, ktoré človeku omieľajú miliónkrát opakované nepravdy a možno aj pravdy, ktoré však zovšedneli natoľko, že ich už ani nevnímame. Prečítajte si toto. Nechajte sa touto knihou vytočiť do nepríčetnosti, keď bude príliš priamočiara a na telo. Aspoň viete, že na nej niečo je.

Vybrané citáty:
„Byť obeťou násilníka nie je cnosť, ani keď sme tým tyranom my sami.“

„Koho zaujíma, či ste premiér Kanady, ak nie ste prezidentom Spojených štátov?“

„Samotný zmysel vyžaduje rozdiel medzi lepším a horším.“

„Šťastná cesta môže byť lepšia ako úspešne doraziť do cieľa…“

„Hodnota človeka závisí od toho, koľko pravdy dokáže tolerovať.“

„Nemôžete opraviť auto sekerou, ale môžete ňou sťať strom.“

„Ste nažive. Ste subjektívni.“

„Nie všetky interpretácie majú rovnakú hodnotu.“

„Keď sa jemnosť a neškodnosť stanú jedinými vedome prijateľnými cnosťami, ľudí začne podvedome fascinovať tvrdosť a dominancia.“

„Z triedy, kde ich čakala pravdepodobne lepšia budúcnosť, ich nevyháňala slabosť. Bola to sila.“

„Musíme sa rozhodnúť, či chceme mať pravdu alebo pokoj.“