Náhoda?

recenze

Smrt v sutinách (2018) 5 z 5 / Maru.Maruska
Smrt v sutinách

Smrt v sutinách od Ann Granger je již třetí knihou ze série se sympatickou dvojicí vyšetřovatelů Ianem Carterem a Jess Campbellovou. Oba hlavní hrdiny jsem si už v předchozích dílech oblíbila. Líbí se mi, že autorka jejich soukromý život odhaluje postupně a v každém díle se tak můžeme dozvědět něco nového. Samozřejmě to zvyšuje i naše očekávání o tom, co se asi dozvíme příště.

Tentokrát se tato dvojka dostává k domu přezdívaném Kay House, který zachvátil požár. Kdo byl jeho viníkem? Key House už je dlouhou dobu opuštěný. Původním majitelem byl Sebastian Crown. Po jeho smrti ho zdědil jeho syn Gervas Crown, tehdy to ještě bylo krásné sídlo. Ten v něm však nestrávil ani půl roku, rozprodal vybavení, sebral peníze a zmizel do Portugalska, kde se usadil. Jen těžko můžeme odhadovat, jaké plány s domem ještě má. Celou situace samozřejmě komplikuje fakt, že pod hromadou sutin, které z domu zbyly, byla nalezena mrtvola.

Jde o muže, kterému bylo okolo třiceti let. Příčinou smrti bylo dle patologa udušení kouřem, ale zdá se, že ještě předtím, než požár vypukl, byl napaden. Měl totiž prasklou lebku. Možná si říkáte, že to mohl být důsledek toho, jak na něj dopadaly trosky domu. Tak to však být nemohlo, protože tělo zůstávalo chráněné. Navíc roztříštění lebky vypadá jako učebnicový příklad silného úderu tupým předmětem. Vypadá to, že požár byl založen úmyslně s cílem zničit tělo a další důkazy... O koho jde? A jakou roli v tom všem hraje samotný majitel?

Náhody neexistují. Někdo je za ně vždycky zodpovědný.

Moc jsem se na další setkání s vyšetřovateli Ianem Carterem a Jess Campbellovou těšila a rozhodně nejsem zklamaná. Myslím, že všechny tři díly si zatím drží velmi dobrou úroveň, která rozhodně neklesá. Příběh je zajímavý a dlouho jsem netušila, kdo je vlastně tím hlavním viníkem. Vše je logické a jednotlivé zápletky jsou odkrývány postupně. Jde o typické anglické detektivky, které jsou velmi dobře propracované a opravdu z nich sálá ten anglický venkov opředený nějakým tím kriminálním činem.

Mám velmi kladný vztah ke všem postavám, které v autorčiných knihách vystupují. Jsou opravdu pěkně propracované a baví mě vztahy, které se mezi nimi rozvíjejí. I vedlejší hrdinové jsou pro mě často nezapomenutelní - tak zajímavé rysy mají. I tentokrát budete mít možnost setkat se třeba s různými typy svědků, které mají v případě požáru opuštěného domu důležitou roli.

Existují lidé, kteří touží vypovídat před policií, ale nic neví. Roger Trenton bude pravděpodobně jedním z nich. Pak jsou tu lidé, kteří něco ví, ale z nějakého důvodu to neřeknou. Takový případ by mohla být Muriel Pickeringová. Další skupinou jsou lidé jako ti tuláci, kteří nemají zájem vypovídat před policií, ať už něco ví, nebo ne. Vzácně, jako když najdete jehlu v kupce sena, se objeví někdo, kdo něco ví a je připravený o tom mluvit. Jess si vroucně přála, aby brzy na takového svědka narazila.

Myslím, že ze všech knih této série od Ann Granger budou nadšeni příznivci klasických detektivek a anglického prostředí.