Náhled do tajů platnéřských pokračuje

recenze

Pavoučí síť (2013) 3 z 5 / Lensiiee
Pavoučí síť

Pavoučí síť je historický román českého autora Františka Niedla. Jedná se o pokračování jeho knihy Platnéř, ve které jsme se seznámili s platnéřským tovaryšem Lukášem.

Sirotek Lukáš je pravděpodobně arcibiskupský levoboček a pro svůj vzhled si vysloužil přezdívku Pavouk. Po smrti matky se Lukáše ujímá rodina jeho tety a on musí začít pracovat v dílně svého strýce jako platnéřský učeň.Děj Pavoučí sítě navazuje na Lukášův odjezd z Prahy a popisuje jeho nový život v Miláně, kde se Lukáš dostává do rodiny platnéřského mistra Pratiniho. Poprvé v životě poznává jaký je to pocit, když někdo dokáže ocenit jeho práci a zároveň si váží i jeho samého. Společně s mistrem Pratinim začínají vytvářet úchvatná brnění, která si podepisují obrázkem pavouka. Poptávka po brnění z jejich dílny začne rapidně stoupat a Lukáš se opět dostává do problémů, před kterými utekl z Prahy. Je unesen a proti své vůli držen na hradě jménem Castello Nuovo. Tento hrad je zvláštní tím, že zde probíhá výcvik nájemných vrahů. Lukáš zde má tři úkoly: opravovat brnění, která se poničí výcvikem, vyrábět nová brnění k prodeji a nejdůležitější úkol přežít. Což se v první chvíli zdá jako úkol ze všech nejhorší.

Mé pocity vůči Pavoučí síti jsou smíšené. První díl, Platnéř, mě naprosto nadchnul. Až na pár drobností předčil všechna má očekávání. Bohužel, v Pavoučí síti se tyto drobnosti prohloubili. Pan Niedl je famózní historik. V jeho románech se dozvídáme spoustu věcí o době, kterou se snaží přiblížit, bohužel na úkor postav. Postavy jsou špatně vykreslené a jakoby bez citu. A to včetně Lukáše. Já bych ho tak ráda politovala, ale to by mi k tomu musel dát alespoň malinkatý podnět. Jediná postava, ke které jsem alespoň trošičku přilnula, byl v prvním díle rychtář Pardus. Zbytek postav mě nechal absolutně chladnou.Podobné je to i s dějem. V Platnéřovi to frčelo, ale tady se to zbytečně táhlo. Myslím, že by bohatě stačila jedna zima na Castello Nuovo. A stejně tak bych i urychlila děj v Miláně.

Co k tomu všemu říci na závěr? Jak už jsem se zmínila výše pan Niedl je famózní historik. Platnéř je úžasné dílo, ve kterém se dozvíte spoustu informací o době, lidech a jejich povolání. Historické romány pana Niedla jsou pro čtenáře přínosem, a pokud hledáte kvalitní historický román přečtěte si Platnéře. Potom sami uvidíte, jestli se pustíte i do Pavoučí sítě.