Hvězda

recenze

Hvězda (2014) 5 z 5 / Lensiiee
Hvězda

Spousta holek, co znám, o sobě říká, že jsou hvězdy. „To jsem hvězda, co?“ říkají, když člověku chtějí otlouct o hlavu nějaké nové lodičky za pět set dolarů, které jim koupil tatínek. Jenže na to, být hvězda, nestačí jen být bohatá. Hvězda zpívá, hvězdě na jeviště házejí kytky – hvězda je prostě úžasná. Taky hodlám být jednou hvězda.

Jak už ukázka napovídá, třetí kniha Alex Flinnové nese název Hvězda. Předchozí dvě knihy mě velmi zaujaly a tak jsem samozřejmě nesměla opomenout tu nejnovější. Tentokrát jsem na to šla trošku jinak. Jelikož se obě předchozí knihy od sebe dost liší rozhodla jsem se, že si s Hvězdou udělám velké překvápko. Nečetla jsem žádné recenze, komentáře a ani anotaci. Vlastně jsem vůbec nevěděla do čeho jdu. A musím říct, že to rozhodně nebylo na škodu.

V Hvězdě se nám opět vrací Caitlin. Hrdinka románu Dýchání pod vodou. Její vztah z tyranským Nickem je u konce a konečně je na čase žít a jít si za svým snem. Jenže jít za svým snem nemusí být nejlehčí věc a pro Caitlin už vůbec ne. Loni se jí podařilo hodně zhubnout a díky tomu zapadla do velmi populárního kolektivu. Stala se z ní princezna školního sjezdu a z nikoho se vyhoupla mezi elitu. Co teď? Opustit tohle vše a to i přesto, že matka s přestupem nesouhlasí? A jak to vezmou její kamarádky? Navíc její sen není jen tak ledajaký. Chtěla by se stát operní zpěvačkou. Divou. Hvězdou! Ruku na srdce, ale tenhle sen mezi současnými vrstevníky asi moc podpory nezíská. Další překážkou se ukáže být její sebevědomí. Caitliina matka i Nick ji neustále vtloukali do hlavy, že je tlustá a zpívat neumí. Sebevědomí ji nezvednou ani kamarádky, které nosí oblečení velikosti nula. Ale Caitlin má obrovský talent a je na čase, aby jí osud konečně postavil do cesta někoho, kdo jí otevře oči.

Caitlin se od doby Dýchání pod vodou dost změnila. Už to není taková naivka. Pořád vás dokáže pořádně vytočit tím, že si nevěří to je fakt, ale alespoň působí reálně.
Několikrát během knihy se setkáme i s Nickem a i na něm je vidět, že si prošel určitou změnou.
Změnou prošel i klasický formát knihy typu ona a on. Velký prostor je zde věnován vztahu Caitlin a její matky. Alex Flinn prostě umí rýpnout do každého problému či tabu a decentně je mládeži předkládá.

Autorka používá v každé knize k oživení děje určité vsuvky. V románu Hvězda se jedná o deníkové zápisy, které si vede Caitlin prostřednictvím online deníku. Zapisuje si do něj nejen své pocity, ale i aktuální váhu.

Autorka píše knihy o mladých pro mladé a jde jí to vážně skvěle. Její knihy nejsou jen prázdné románky. Každá kniha je jiná, ale v každé najdeme nějaké poslání, které je čtivou formou zprostředkováno přímo těm, kterým je určeno.

Tuto knihu rozhodně můžu doporučit jako vhodnou odpočinkovou četbu k vodě či jen tak k zahradnímu lenošení.

Hřibče
Hřibče
25.06.2014

Moc hezky napsaná recenze! :) Naprosto se s Tvým názorem ztotožňuji a knihu také můžu jen a jen doporučit! :)