Čas mezi námi

recenze

Čas mezi námi (2013) 3 z 5 / Lensiiee
Čas mezi námi

Psaní bylo pro mě odjakživa něco, co jsem zkrátka dělala. Ať už pro nezkalenou tvůrčí radost či pro terapeutický účinek. Psala jsem zábavné, smutné a někdy i jednoduše slabé texty – ale vždycky byly určené jen mně. Nikdy mě nenapadlo, že by je mohl číst někdo jiný. A pak se mě jednoho dne můj manžel zeptal: „ Kdyby sis mohla vybrat nějakou nadpřirozenou vlastnost, která by to byla?“ – „Cestování časem,“ odvětila jsem bez váhání. Ne do minulosti nebo do budoucnosti, klidně jen pár minut, dní nebo let. A tak se zrodil tenhle příběh. Psala jsem ho ve volných chvílích, každý den jsem se na chvíli vydávala za svými hrdiny. A pak jsem text ukázala jinému člověku. A dalšímu. A ještě jednomu. Pokaždé jsem z toho měla neuvěřitelnou hrůzu. Ale stálo to za to. Toto jsou slova autorky, která můžete nalézt na přebalu knihy Čas mezi námi. Já jsem jim podlehla a rozhodla jsem se, že chci být další člověk, kterému bude umožněno do této knihy nahlédnout.

Děj knihy se odehrává v roce 1995 a hlavní hrdinkou tohoto románu je středoškolačka Anna. Jejím největším snem je cestování napříč celou Zeměkoulí. Bohužel cestuje pouze prstem po mapě. A to doslova. Vypomáhá totiž v rodinném knihkupectví, kde ráda vysedává v oddělení cestopisů a cestovních průvodců a plánuje si své budoucí cesty. Osobně z rodného městečka téměř nevystrčila paty. Velmi ráda však běhá a dokonce je natolik dobrá, že se velmi často umísťuje na předních příčkách různých soutěží. Jedno brzké mrazivé ráno se při svém pravidelném tréninku poprvé setká s Bennettem. Tajemným cizincem, který se najednou prostě vypaří. Jak to udělal? Byl to jen přelud? Anně to vrtá hlavou jen chvíli, protože záhy zjišťuje, že tajemný Bennett je její nový spolužák. Anna svádí vnitřní boj. Na jednu stranu ji to k Bennettovi neuvěřitelně přitahuje, ale na druhou stranu cítí, že je na něm něco velmi zvláštního. I sám Bennett se snaží Anně vyhýbat. Osud je však svádí dohromady. Bennett postupně svěřuje Anně všechna svá tajemství. A to i to největší. Totiž, že umí cestovat časem a prostorem. Anně se tak plní její největší sen a může cestovat kamkoli se jí zachce. Ale i Bennettovo umění má svá omezení a nevýhody a ať chcete nebo ne, nehody se stávají i při cestování časem. Dokáže Bennett napravit chybu, kterou způsobil? A jak přimět čas, aby je dva nerozdělil?

I když jsem už mimo věkovou kategorii, pro kterou byla kniha určena, pustila jsem se do ní s nadšením. Anna i Bennett jsou oba velmi sympatičtí a člověk jejich lásce fandí od začátku až do konce. Kniha se velmi dobře čte a v první polovině se nemusí ani moc přemýšlet. Závěr knihy je lehce přehnaný. Připomíná mi detektivku, kdy Vám na konci autor prozradí, že vrahem je hudební skladatel. A jak jsme na toho vraha přišli? A vy jste při čtení nepoznali, že ten klavír hrál falešně?

Na knize jde poznat, že je autorčinou prvotinou. Bohužel knih na podobné téma už je hodně a tato, i když je čtivá, se na přední přední příčky žebříčků nevyšplhá.

Velkým, ale opravdu velkým, mínusem této knihy jsou chyby. Hlavně v první třetině se jich objevuje neskutečné množství. Ze začátku jsem knihu musela číst jen v autobuse, protože tam jsme nemohla nahlas nadávat. Já jsem si vědoma toho, že má gramatika není dokonalá, ale snažím se na tom pracovat. Když se zamyslím nad tím, že za tyto korektury dostává někdo zaplaceno ….