Dýchání pod vodou

recenze

Dýchání pod vodou (2013) 4 z 5 / Lensiiee
Dýchání pod vodou

Dýchání pod vodou je druhým románem americké autorky Alex Flinn, který na českém trhu vydává nakladatelství MOBA. Její první, do češtiny přeložené dílo, se řadilo do kategorie Sci-fi. Dýchání pod vodou je však příběhem ze života.

Hlavními hrdiny jsou zde dva šestnáctiletí studenti Caitlin a Nick. Nick je oblíbený, pohledný a bohatý kluk, který si velmi často myslí, že mu patří celý svět. Caitlin je inteligentní dívka, které se povedlo přes léto vyklubat z ošklivého káčátka v krásnou labuť a do které se Nick bláznivě zamiluje.

Hned na úvod knihy se dozvídáme, že Nick Caitlin uhodil a ta si vymohla soudní zákaz přiblížení. Opravdu se jednalo jen o obyčejnou facku nebo Caitlin lže?
Celou knihou nás provází Nick a to hned ve dvou časových rovinách. Přítomností, tedy od vydání soudního rozhodnutí a minulostí. V minulosti pronikáme prostřednictvím Nickových deníkových zápisků do jeho vztahu s Caitlin.

Procházíme postupně celou historii jejich vztahu od prvního zajiskření až po onen osudný okamžik.
Deník je Nick donucen psát na příkaz soudkyně a má tvořit součást jeho terapie. V rámci soudního rozhodnutí musí navštěvovat ještě skupinovou terapii, kde je ve skupince sobě podobných nabádán zamyslet se nad svým chováním.

Každá časová rovina příběhu má svůj vlastní styl písma. Toto se mi na knihách Alex Flinn moc líbí. Je to pro knihu velkým přínosem. Obohatí ji to a výrazně oživí. Souhlasím ovšem s připomínkami, které se objevují ve zdejších komentářích. Font písma je sice hezký, hodí se k deníkovým zápisům, ale občas je nečitelný. Což ovšem nijak neovlivňuje mé hodnocení.

Líbila se mi propracovanost děje. Díky deníku jsme postupně odhalovali všechna tajemství „ temného“ Nicka, nakukovali jsme do jeho nitra a snažili jsme se k němu vybudovat vztah. Upřímně mi ani nedalo tolik práce něco cítit k Nickovi jako spíš ke Caitlin. Autorka vykreslila obě postavy velmi reálně a dobrý kniha se pozná, mimo jiné, i podle toho jestli ve vás budí postavy nějaké emoce. Caitlin ve mně emoce budila a nejednalo se ani tak o emoce pozitivní. Proč holka proč???

Děj příjemně odsýpal. Nebyly zde žádné nudné pasáže. Rozhodně se jedná o čtivou knihu pro teenagery ( a nejen pro ně).
Dýchání pod vodou mě mile překvapilo a už teď se těším až se pustím do Hvězdy. Jaké oživení na mě vykoukne tam? Nemám tušení, ale těším se :-) Na Hvězdu se těším ještě z jednoho důvodu. Zdá se mi, že kvalita knih této autorky s každým kouskem stoupá. Netvor se mi líbil. Dýchání pod vodou bylo lepší. Doufám, že Hvězda bude pecka.

Na závěr si neodpustím menší popíchnutí. Dýchání pod vodou není rozhodně pouze románkem pro dívky. Naopak. Některým pánům by neuškodilo si občas takovou knihu přečíst.

„ Že život je obrovská věc. Že se snažíte být mužem, když jste ještě děcko. Že se snažíte kontrolovat, třebaže by se vám chtělo řvát, plakat, nebo někoho praštit. Že se neustále cítíte, jako kdybyste dýchali pod vodou, a musíte přestat, protože jste se už moc nalokali.“