Nádherné bytosti: Poklidné městečko pod vlivem zaklínačů

recenze

Nádherné bytosti (2011) 4 z 5 / JitulHa
Nádherné bytosti

Mladý Ethan Wate vede dosti stereotypní život, v jeho rodném Gatlinu se totiž jaktěživ nic pořádného nestalo, místní tu žijí zašlou slávou dávno odehrané bitvy, a řeší tak akorát to, kdo peče lepší koláčky či má honosnější čajovou soupravu... Ethan neví co jej v životě čeká, v jednom má však naprosto jasno - až skončí střední školu, chce odsud pryč. Jelikož od chvíle, kdy zemřela jeho matka, všechno se tady pro něj zdá být ještě beznadějnější. Vždyť jeho otec už ani nevychází ze své pracovny, přestal komunikovat se světem, ale i se samotným Ethanem, kterému tak zbyla jediná blízká osoba - lidovými kouzly posedlá hospodyně Amma.
Vše se zvrtne, když do města přichází tajemná Lena, neteř zdejšího, nepěknými historkami opředeného, starousedlíka Macona Ravenwooda. Nová obyvatelka vzbudí rozruch nejen svým nevšedním chováním a krásou, ale především těmi nevysvětlitelnými událostmi, které se dějí od doby, co překročila hranice Gatlinu.
Všichni ji považují za podivínku a co hůř za čarodějku, jen Ethanovi tahle dívka připadá prostě jiná než zbytek města. Posléze i Leně, Ethan vpadne do srdce. Dvojice zjišťuje, že jsou si navzájem velice blízcí.
Avšak to není všechno, čím je Ethan Leně blíž poznává, že je skutečně jiná než ostatní, je zaklínačka, má řadu mocných schopností, kterým sama ještě plně nerozumí. Navíc Lena neví ani to, jestli její moc, stejně jako ona, bude náležet straně temnoty či světla... To se dozví až v den, kdy dovrší šestnácti let.
Tuto skutečnost jí stěžuje také vědomí dávné kletby, která byla kdysi na jejich rodinu uvržena. Proto se společně s Ethanem vydává na cestu za prolomením kletby, je totiž docela možné, že Lena připadne temnotě, a ztratí tím nejenom samu sebe, ale i milovaného Ethana...
O příběhu Nádherných bytostí, jsem se nejprve dozvěděla ze stejnojmenného filmu, který mě uchvátil. Vzápětí jsem přišla na to, že film byl natočen na motivy knižní předlohy Kami Garciové a Margaret Stohlové, které společně vytvořily hned čtyřdílnou sérii okolo prokletých zaklínačů. Zpočátku se mi tomu nechtělo ani věřit, takhle dobrý film a podle knížky? Mám totiž zkušenost, že když je film na základě knihy, většinou to zkrátka není vůbec ono. Z toho důvodu, ale hlavně proto, že se mi filmová podoba opravdu moc líbila, jsem se musela dát do čtení původní knižní verze.
Samotná kniha mě taktéž nadchla, v porovnání s filmem byla samozřejmě mnohem širší co se dění týče. Bylo zde celkem dost postav, které se ve filmu neobjevily, stejně jako některých scén, které byly z filmu vynechány. Nicméně to přisuzuji tomu, že v knize se nabízí o poznání větší prostor než ve filmu, kde se tvůrci musejí vejít do nějakých cca 120 minut, tudíž je zřejmé, že se zkrátka na všechno nedostane. Je tedy na filmovém štábu, jak si s předloženým příběhem pohraje, a zda z něho i tak dokáže udělat něco, co zaujme diváky, včetně těch, kteří jsou obeznámeni s danou knihou. A tohle se podle mého názoru u Nádherných bytostí podařilo. Přesto, že zde byly znatelné rozdíly, pokud jde o celkový děj a jeho vyústění, si film zachoval kouzlo, jaké má kniha.
K postavám řeknu asi tolik, ústřední dvojici jsem si v knize oblíbila, ale Ethan byl rozhodně výraznější (ač byl pouhý smrtelník) Moc mě zaujala jeho povaha, myšlení a ty jeho vtipné a trefné poznámky byly prostě bez chyby. Navíc to, jak si dobíral Emily, vůbec celý Gatlin či podporoval a chránil Lenu, i když proti těm zaklínačským věcem neměl moc šancí, bylo hrozně roztomilé. Ethan byl roztomilý, a myslím, že má velký podíl na tom, jaké sympatie si u mě tahle kniha (a doufám, že i celá série) získala.
Kniha je opravdu obsáhlá, na to, že se jedná o první díl z celkových čtyř, prakticky celý děj se točil kolem Leniných šestnáctých narozenin, a toho, co se z ní stane až projde vyžádáním. Lena ČASTO propadala zoufalství, tomu se sice nedalo divit, když pomyslela, co je v sázce, ale když už jsem poněkolikáté četla, jak vše vzdává a bere jako samozřejmost, že bude temná a neuvažuje nad druhou možností, ač byly v sázce jak temnota, tak světlo, vážně jsem začínala trochu ztrácet nervy, naštěstí Ethan byl trpělivější než já, a byl své Leně velkou oporou.
Příběh byl celkově moc pěkně napsaný a zajisté svým způsobem originální, jelikož se tu prolínal svět města, které žilo spíše svou historií než současností, a svět nadpřirozena, což vzájemně tvořilo zajímavý kontrast.
Musím pochválit i charaktery jednotlivých postav, protože mě velmi zaujalo, že ho vyjadřovaly i pomocí svého stylu řeči, tím, jak komunikovaly (viz. Amma, Macon, Marian...).
Nádherné bytosti jsou tou pravou knihou, pro každého, kdo má rád fantasy příběhy okořeněné dávným tajemstvím a zakázanou láskou. Pokud jste již četli knihu, věřte, že film vás nezklame. Jestliže jste viděli film, buďte si jistí, že kniha se vám bude líbit ještě více.