Naděje není ztracená!

recenze

Ztracená naděje (2014) 4 z 5 / Babouš
Ztracená naděje

Tak jsem se po delší pauze opět ponořil do svěžích vod young adult literatury. Po všudypřítomných vraždách a násilí jsem se na to těšil. U těchto knih si vždycky krásně odpočinu a zasměju, připomenu si zase těžkosti dospívání.

Pokud jste četli Bez naděje, tak už víte, jak to s Holderem, Sky a Hope celé bylo. Znáte ten příběh z vyprávění Sky.

Ztracenou naději vypráví Holder. Začíná ještě před dějem Bez naděje, konkrétně v nejhorší den jeho života. V den, kdy mu zemře sestra. Poté ale potká Sky a to změní celý jeho život.

Není to převyprávěné Bez naděje, je to Holderův příběh, to je podle mne nutné si uvědomit. Ano, některé scény jsou stejné, ale díky mužskému pohledu mají trochu jiné vyznění a chápání. Vlastně je ohromně zajímavé vzít si při čtení Ztracené naděje i knihu Bez naděje a porovnávat, jak co popsala Sky a jak co popisuje Holder.

Pokud jste Bez naděje četli, ale tolik se vám nelíbila, pak Ztracenou naději rozhodně číst nemusíte. Není to pokračování, není to druhý díl, je to prostě trochu jiný příběh. Když si ho přečtete, dobře uděláte, vrátíte se zase k sympatickým postavám, když si ho nepřečtete, nic se nestane. Ale byla by to škoda, je to moc super knížka.

Přiznávám, že jakožto pro kluka mi byl Holderův pohled bližší a zábavnější. Třeba jeho vtipkování s mámou nebo s nejlepším kámošem Danielem, který se v Bez naději téměř neobjevil, ale tady hraje celkem důležitou roli. Podobným překvapením jsou úžasně vtipné hovory Holdera s Breckinem, Skyiným homosexuálním kamarádem.

No, myslím, že o zápletce už jsem toho řekl dost. Colleen Hooverová je skvělá vypravěčka, která charaktery svých postav nepopisuje, ona se do nich přímo vciťuje a totéž umožní čtenáři. To už myslím dokázala ve své prvotině. Mě zaujalo, že se dokázala vžít i do osmnáctiletého chlapce a vyprávět citlivý příběh jeho očima.

Je fér říct, že ne vždy to působí úplně realisticky, ale v rámci možností je to více než dobré.

Ztracená naděje je kniha, v níž najdete humor a legraci, romantiku i drama. Je napsaná tak krásně, že některé věty by se daly vystřihnout a zarámovat jako citáty. Na místě je pochválit i český překlad.

Spisovatelce bych ale vytkl nízké ambice. Myslím, že se ve Ztracené naději mohla víc rozjet, víc ukázat svůj talent. Takhle to vypadá, jako by nezvládala nic jiného než příběh Sky a Holdera, i když to není pravda. Už se těším, až si přečtu něco úplně nového.

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Colleen Hooverová okouzlila čtenáře románem Bez naděje, příběhem toho, co se stalo, když dívka jménem Sky potkala dávno ztraceného přítele z dětství, Deana Holdera. S Holderovou pomocí odhalila Sky šokující rodinná tajemství a vyr... více