Matka všech moderních dystopií se vrací ve výročním vydání

recenze

Aréna smrti (2019) / Schefik
Aréna smrti

O dystopických knihách už byli napsány neskutečné stohy papíru a nespočet článků na internetu. Jak si ale ve srovnání s ostatními vede právě matka všech moderních dystopií pro náctileté čtenáře? Kniha, která stojí za obrovskou popularitou tohoto žánru? Hunger games, série, která se těší po boku Harryho Pottera, Hry o trůny, či tolik propíraného Stmívání, obrovské popularitě. Tato série navíc právě slaví desetileté výročí, takže nastal ideální čas se k ní opět vrátit.

Suzanne Collins dokázala stvořit příběh, který si v ničem nezadá s Harrym Potterem. S tím rozdílem, že je primárně určen pro dospívající čtenáře. Autorka vytvořila svět, ve kterém na troskách tehdejší Severní Ameriky vznikl všemocný Panem s hlavním městem Kapitolem, který obklopuje dvanáct okolních krajů. Před 74 lety bylo krajů třináct, ovšem právě třináctý kraj povstal proti Kapitolu a byl bez milosti vymazán z povrchu Země. Právě jako připomínka tohoto povstání jsou každoročně pořádány takzvané Hladové Hry (Hunger Games). Boj na život a na smrt mezi čtyřiadvaceti splátci ze zbylých dvanácti krajů. V každém kraji jsou každoročně losovány dva splátci – dívka a chlapec ve věku od 12 do 18 let, kteří následně se splátci ze zbylých krajů bojují v aréně o přežití, protože vítěz může být jen jeden.

Za dvanáctý kraj se prvním splátcem stává Peeta Melark, pekařský synek, který dokáže místy působit až neskutečně naivním dojmem a podle měřítek Hunger Games nemá absolutně žádnou šanci na úspěch. Bojovat ani lovit neumí a v rozpoznávání rostlinek, které se dají jíst je na tom ještě hůře. Statisticky vzato by měl zemřít během pár dní v aréně.

Přeci jen větší naději na přežití má druhý splátce dvanáctého kraje, Katniss Everdeenová. Dívka, která se po vybrání její sestry Prim, přihlásila dobrovolně, aby tak uchránila svojí sestru před téměř jistou smrtí. Katniss jisté zkušenosti má, každý den chodí lovit zvěř a sbírat jedlé rostliny, aby její rodina měla vůbec co jíst.

Má vůbec některý z nich šanci přežít? Vždyť za celou historii Hladových her poznal dvanáctý kraj pouze jednoho jediného vítěze. Haymitch Abernathy, morous a nesympatický opilec, který se má navíc stát rádcem a průvodcem Katniss a Peety po dobu her. Vyhlídky na přežití jednoho z nich se zdají naprosto mizivé…

Je úžasné sledovat jednotlivé protiklady, které se zde vyskytují. Začínáme v nejchudším dvanáctém kraji Panemu, kde si lidé obstarávají obživu lovem popřípadě sběrem kořínků, jako ve středověku, abychom se vzápětí ocitli ve víru nejnovějších technologií a světel televizních kamer v hlavním městě Kapitolu. Autorka tím skvělým způsobem odráží stav dnešní společnosti, s bohatým Západem na jedné straně a chudinskou Afrikou na straně druhé, kde stejně jako v dvanáctém kraji není žádný problém zemřít na podvýživu.

Velkým kladem knihy je určitě styl jakým je příběh vyprávěn. Nečekejte složitá souvětí, ani dialogy nabité hláškami. O tom tato kniha není. Strohý, emocemi nabitý příběh, který na Vás bude působit přesně tak jak má. Vtáhne vás do děje a budete s mrazením v zádech otáčet další strany rozvíjejícího se příběhu, který je drsný a děsivý svou jednoduchostí zároveň.

Jedinou výtku bych asi našel v „lovestory“, která se odvíjí hlavně v druhé části knihy. Přeci jen nemohu si pomoc, ale bohužel mi to ke Katniss (studenému čumáku) tolik nesedí. Zde mi určitě dámy nedají za pravdu. Každopádně některé pasáže působí až moc utahaným a nudným dojmem, ale samozřejmě to může být dáno tím chlapským pohledem. Přeci jen my nejsme to něžnější pohlaví...

Knihu lze rozhodně doporučit všem kdo mají rádi akci, napětí a neobvyklý příběh. Samozřejmě v dnešní době se toto musí brát s rezervou. Ale přeci jen, právě tato kniha je předlohou všech těch dystopií, nad kterými se rozplývají čtenáři a kterých každým dnem přibývá. Nutno podotknout, že si kniha bez jakýchkoliv debat své hodnocení zaslouží a pro fanoušky žánru je rozhodně povinností. O jejích kvalitách navíc svědčí fakt, že celá série byla zfilmována a navíc se právě teď dočkala u nakladatelství Fragment výročního vydání. Takže pokud vás baví YA a speciálně dystopie, není moc důvodů proč s Hunger Games otálet.

Komentáře (1)

Lector
Lector
12.09.2019

Matka všech dystopií? Blbost. A co shoda přísudku s podmětem, recenzente?