Maková válka

recenze

Maková válka (2022) 5 z 5 / gabriela8842
Maková válka

Masterpiece. Dokonalosť. Úžas. Maková válka je skvelé a výborne spracované adult fantasy dielo, kde autorka dokonalo spojila ázijské kruté dejiny so šamanstvom a bohmi. Kde vylíčila brutálne zaobchádzanie počas vojny v Ázii a pridala tam magično a bohov, ktorých sú ľudia (alebo bohovia ľudí?) schopní ovládať. Celý čas som mala zimomriavky na tele, niektoré veci boli veľmi explicitné, autorka sa s ničím nekašlala, na dej sme sa nepozerali cez ružové okuliare, nikto nebol čiernobiely a dostali sme perfektnú dávku napätia, bojov, taktizovania a šamanstva.

Fang Žu-nin alias Rin je odteraz mojou najobľúbenejšiou hlavnou hrdinkou. Nebol to žiaden nežný kvietok, ktorý potrebuje zachraňovať. Bola silná, tvrdohlavá, bojovná, išla aj cez mŕtvoly (hlavne hneď na začiatku, keď sa rozhodla nemať deti) a jej entuziazmus spolu s inteligenciou a vytrvalosťou boli skvelou kombináciou. A najviac mi sadlo, že to nie je typická hlavná hrdinka, vykreslená ako ruža v trní, ale ako normálna silná žena, ktorá bojuje a prechádza všetky úskalia, aj s ťažkosťami. A všetky postavy takto autorka napísala. Žiadna nebola dokonalá a každú ukázala v pravom svetle.

Dejovo sme sa pohybovali v troch častiach. Vo výcviku, kde sa Rin učila základy boja a šamanstva a bojovala v podstate so všetkými, ktorí jej hádzali polená pod nohy. Vo vojne, kde sa začala ďalšia Maková válka. A v tretej časti, kde sme sa snažili poraziť nepriateľov, ale tuším sme sa dostali do ešte väčších výkalov. Celé to bolo skvelé. Od začiatku do konca a aj napriek záveru, po ktorom by ste nutne nepotrebovali pokračovanie, ja ho chcem. Ideálne zajtra.

Odporúčam všetkým, pretože autorka má obrovský talent. Ale! Nie deťom, nie citlivým povahám, nie ľuďom, ktorých nebaví čítať o bojoch a taktizovaní. Treba si uvedomiť, že táto kniha obsahuje množstvo krvi, brutálnych opisov zaobchádzania vo vojne a nepára sa ani s hrdinami knihy

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Vyškolili ji pro válku. Ona ji hodlá ukončit. Když Rin složila kche-ťü — zkoušky určené pro nejnadanější žáky v říši — na výbornou, byl to šok pro všechny: pro hodnotitele neschopné uvěřit, že válečná sirota z provincie Kohout... více