Lesní hrob už čeká

recenze

Maminčin mazánek (2017) 4 z 5 / a.k
Maminčin mazánek

Londýnem se šíří strach. Rodiče jsou na pozoru. Žádná máma si nemůže být jistá, zda-li se se svým milovaným dítětem nestane příštím cílem neznámého šílence.

Dopadení nebezpečného únosce řeší tým londýnské Metropolitní policie. Na scénu nastupuje detektiv konstábl Charlie Staffordová. Charlie se dala k polici, aby překonala své trauma z dětství, kdy za tragických okolností přišla o malého bratra. Detektivem je krátce, předtím plnila své povinnosti přímo v ulicích. Má zvláštní dar. Je svědkem prapodivných náhod, díky kterým narazí vždy na zločin a kriminálníky na tom nejmíň očekávaném místě. Všude chodí proto pozdě. Je vyhlášená i tím, že je superspecialista na rozpoznávání obličejů.

Jejím mentorem a kolegou při vyšetřování je starší detektiv inspektor Geoffrey Hunter. Šéf, který si zaslouží její respekt, a který je lovec nejen jménem, ale i povahou.

Jako první zmizela koncem března Julie Hubbardová se svým nejmladším synem, čtrnáctiletým Richardem. Jejich zmizení nahlásil manžel Keith Hubbard s jistým zpožděním a sám vykazuje velmi zvláštní chování. Policie má i dřívější záznam z domácího násilí v rodině, takže Keith Hubbard je pro ně podezřelým číslo jedna. Hubbardovu brutalitu pozná na vlastní kůži i Charlie.

Zatímco policie nemá ani páru, co se děje s pohřešovanou Julií a Richardem, my už máme jasno. Jako v přímém přenosu sledujeme útrapy unesených. V lese je pro oba připravená vykopaná jáma, ve které spočine jedna osoba živá, aby zažila zvrácený experiment únosce, který bude pozorovat postupný rozklad mrtvoly, přes ztuhnutí, zčernání, až po rozklad těla působením bakterií a hmyzu. Prožitky a bolest přeživší osoby budou pro něho potěšením.

A tato hrůza zdaleka nekončí. Pachatel připravuje hrob pro nový pár a ne poslední…

Dynamiku příběhu zaručuje střídání pohledu na aktuální dění. Na jedné straně sledujeme směr vyšetřování i události okolo Charlie a policejního týmu, na straně druhé máme možnost prožívat hrůzy, které čekají na oběti únosů. Při tom nám pachatel vysvětluje důvody svého chování, sledujeme jeho zvrácený smysl pro spravedlnost, lásku i trest. Jeho činy pohání vzpomínky na dětství, kdy tolik miloval svou maminku, která vždy upřednostňovala jeho bratra. Mateřskou lásku nikdy nepoznal, vždy byl pro svou mámu Nikdo. Jeho poslání je přeci jasné. Už žádné odstrkované dítě neprožije takovou frustraci, jako on. On se o to postará. Kolem sebe vidí spoustu rodin, kde je to stejné. Maminčini miláčci teď zaplatí za všechno, co musel zažít v dětství on sám.

Přestože sledujeme počínání zločince v přímém přenosu a pachatel je patrný, připravila si pro nás autorka několik zásadních zvratů. Nic není takové, jak se na první pohled může zdát. Jsem za to ráda, skutečný zlosyn je tak dlouho skrytý a o to je celkové vyústění případu překvapivější. I když indicie k dopadení pachatele mi připadala až moc prvoplánová, nemění to nic na tom, že celkovému dojmu to neubralo.

Hlavní hrdinku si brzy oblíbíte a budete jen čekat, k čemu se zase nevědomky připlete. A dočkáte se. V psychologickém profilu pachatele budete hledat alespoň kousek lidskosti. Ale nenajdete ho. To, co on vidí jako dobro, není pro žádného rozumného člověka přípustné. Budete zhnuseni tím, co provádí svým obětem. A bude pro vás určitě nepochopitelný i zvrácený vztah únosce se svou matkou, který prožil v dětství.

Námět i koncepce knihy mě určitě zaujaly. Jediné, kde jsem měla problém, byly ty části v knize, kde byly chyby ve slovosledu, některá z mého pohledu nevhodná užití p ř e chodníků a kostrbatost vět. Škoda.

Kniha „Maminčin mazánek“ by měla být první knihou v avízované sérii „DC Charlotte Stafford“. Za sebe musím konstatovat, že další případ si určitě nenechám ujít. Už teď se těším.

Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský.