Láska prochází žaludkem

recenze

Láska s chutí makronky (2015) / M4RT122
Láska s chutí makronky

Chodíte rádi do cukrárny? S oblibou sledujete kuchařské soutěže? Chtěli byste se dokonce nějaké zúčastnit? Nahromaděného stresu se zbavujete při hnětení těsta? Váš domov je provoněný směsicí vanilky, právě dopečené bábovky a už snězených perníčků? Pak je kniha Láska s chutí makronky pro vás tou pravou!
Napůl román, napůl kuchařka, je vyroben z těch nejlepších ingrediencí pro ty nejlahodnější pokrmy, které činí domov domovem. „Kde se dobře vaří (v tomto případě peče), tam se dobře daří“, to je motto hrdinů této knihy. Jejich láska až posedlost k vytváření vybraných lahůdek a k jejich vzoru Kathleen Eadenové, kultu pekařů, cukrářů a dokonalých hospodyněk je přivede do soutěže, kde se hledá nástupce tohoto věhlasného jména.
Příběh je namíchán z pěti rozdílných hrdinů. Je tu vdovec se dvěma dětmi, zakomplexovaná, opuštěná a podváděná boubelka, mladá svobodná matka, perfekcionistická bulimička a pátou je matka malého synka, která vynakládá veškeré úsilí, aby se co nejvíc přiblížila společnému vzoru Kathleen, jenž jim je předkládán v bibli všech účastníků soutěže Dokonalém pečení vydaném v roce 1966.
V knize se střídají pasáže z minulosti o životě Kathleen Eadanové, příběhy jednotlivých účastníků a také nahlížíme do atmosféry napínavé soutěže, kterou by chtěli samozřejmě všichni vyhrát a každý z nich k tomu má odlišný důvod. Všichni mají svůj vlastní životní příběh. Každý má nějaký dlouhodobý problém, mindrák, kvůli kterému vášnivě peče a účastní se takovéto soutěže.
Maminkám na mateřské, jako jsem já, bude určitě nejbližší Vicky, která by hrozně chtěla být dokonalou matkou a samozřejmě se cítí tou nejhorší. Má v hlavě představu o bezchybně sladěném životě Kathleen Eadenové, kde je na prvním místě láska k dítěti, která se dokonale doplňuje s láskou k pečení. Vicky to ale skloubit nezvládá a malý Alfie jí často přijde jen jako přítěž, z čehož má obrovské výčitky svědomí. Postupně se odhaluje, že její vzor nebyl zas tak dokonalý a obrázek šťastné rodinné idylky líčený v Dokonalém pečení byl jen snem autorky a dal by se přirovnat k obrázkům k dokonalým usměvavým rodinkám se sterilně čistou domácností, kterou v současné době vídáme v reklamách.
Během čtení vám budou téct sliny a budete toužit ochutnat dokonalé dobroty, které v příběhu vznikají. I když třeba zrovna nejste hospodyňka, která má vždy napečeno a obden zadělává na vlastní domácí chléb, vsadím se, že vás nejednou přepadne touha jít si navážit trochu mouky, másla a cukru a rozehřát málokdy používanou troubu ve vaší kuchyni.
Zpestřete si dobu adventu milým čtením, inspirujte se při vánočním pečení cukroví! Přečtěte si knihu plnou lahodných chutí, dosyta se načichejte lákavých vůní nejvybranějších dobrot, okuste lásku harmonických vztahů a teplo domácího krbu!