Kolikrát můžeme existovat?

recenze

Tisíc kousků tebe (2017) / MilenneWaver
Tisíc kousků tebe

Díky úchvatnému zařízení, které se nazývá Ohnivák, jsou schopni se lidé dostat do jiných dimenzí. Za tento vynález vděčí svět dvěma neuvěřitelně schopným vědcům Caineovým, kteří více než vlastní práci milují svoje dvě dcery - Jodie a Marguerite. Ačkoliv je jejich život zdánlivá pohádka, Henry Caine za záhadných okolností umírá a jeho vrah - asistent vědců Paul - před trestem utíká do jiné dimenze a tak Marguerite nezbývá než jít za ním - spolu s dalším asistentem Theem.
Pokaždé se při návštěvě určité dimenze vtělí do svého alternativního těla a její život se tak proplétá i se životy ostatních lidí, které zná. Včetně Paula. Čím dále jsou, tím víc vychází na povrch pravda. Včetně toho, že Paul možná není až tak vinný, jak se zdá...

Spisovatelku Claudii Grey můžeme znát už z její série Akademie Evernight, která u nás vyšla před sedmi lety. Upřímně ale mohu říct, že ta série téhle knize nesahá ani po kotníky. Tisíc kousků tebe je z naprosto jiného soudku, zabývá se vědou a fyzikou a zčásti dystopický nádech dodává knize to správné kouzlo, které zaujme všechny milovníky sci-fi a young adult.

Marguerite Cainová jako hlavní postava příběhu je neobyčejně odhodlaná dívka s velkým srdcem. Miluje svojí rodinu a ztráta otce ji zasáhne natolik, že je schopná udělat cokoliv, aby ho pomstila. Neváhá a riskuje svůj život, když se přemístí do jiné dimenze a na vlastní pěst se vydá stíhat otcova vraha. Na jednu stranu musím přiznat, že mi její občasná naivní povaha skutečně lezla na mozek, na druhou stranu to vždy vyvážilo její dobrosrdečné srdce, které jí obvykle dostalo ještě do větších problémů. S Marguerite se mimo jiné můžeme setkat například v carském Rusku jako s velekněžkou nebo v dystopickém Londýně. Každá dimenze Marguerite pozmění a to především psychicky, proto je úchvatné sledovat, jak se postupně mění a rozvíjí.

Ačkoliv mi nikdy předtím autorčin styl nesedl, musím přiznat, že čtení této knihy mě bavilo. Píše čtivým způsobem, nezáživné věci obvykle zpracuje tak, že je čtenář snadno pochopí a občasné vtipné nebo romantické dialogy skvěle pasují do prostředí. Bylo zkrátka vidět, že si autorka dost pečlivě jednotlivá období připravila a v carském Rusku jim dokonce dala i živý nádech.

Pokud se zaměříme na děj, nejslabší mi jednoznačně přišel začátek. Okolo padesáti stran jsem se musela pekelně soustředit, abych obsah vstřebala a upřímně mě moc nebavil - oproti zbytku knihy, který jsem najednou zhltla za zhruba hodinu a půl.

Na zápletku si ale stěžovat nemůžu. Znovu jde o něco naprosto nového a ačkoliv byla místa, kdy bylo jasné jak příběh skončí, nakonec mi to příliš nevadilo.

Shrnutě řečeno mě kniha bavila a rozhodně nepatří mezi ty, které byste měli okamžitě zavrhnout, naopak. Myslím si, že kniha je takový mírný nadprůměr a mohla by být lepší, nebýt několika drobností, které by potřebovaly doladit.

Za poskytnutí výtisku děkuji Databázi knih!