Koleje osudu

recenze

Koleje osudu (2014) / BookHoarder
Koleje osudu
Když se ke konci 30. let nad Německem stahovala mračna, vedl Eric Lomax úplně normální život ve skotském Edinburghu. Pracoval na poště, chodil do kostela a o volných chvílích se věnoval lásce svého života: železnici. Těžko mohl tušit, že o pár let a jednu vyhlášenou světovou válku později, mu právě železnice navždy změní život, a jistě ho ani nenapadlo, že o půl století později svůj příběh zaznamená v knize, která se navíc stane předlohou pro celovečerní film s oscarovým Colinem Firthem v hlavní roli.

Ale nepředbíhejme.

Koleje osudu jsou autobiografickým příběhem Erica Lomaxe, svého času důstojníka britské armády, který byl coby spojař vyslán do Malajska bránit Singapur. Akce, z níž se rychle vyklubal největší průšvih britské armády v historii, skončila pro Lomaxe několikaletým pobytem v žalářích a zajateckých táborech. Tam se stal svědkem stavby nechvalně proslulé „Železnice smrti“ mezi Thajskem a Barmou, jež se stala osudnou tisícům spojeneckých zajatců. Ačkoli Lomax vyvázl živý, peklo, které v zajetí zakusil, ho nenávratně poznamenalo.Když po návratu domů objevil jiný svět, než který se vydal do války bránit, přidal se Eric k zástupu válečných veteránů skrývajících své trauma, hněv a nenávist před nechápavým okolím.

Na rozdíl od řady podobných biografií,Koleje osudu nekončí oslavami vítězství. Ericovo líčení života po válce je však v mnoha ohledech tragičtější než jeho brutální předehra. Lomaxův věcný až strohý styl vyprávění (bývalého vojáka v sobě nezapře) podtrhuje závažnost jeho svědectví, a přestože hodnota příběhů jako je ten Lomaxův nutně nezávisí na literárních schopnostech svých tvůrců, nabízí Koleje osudu i kvalitní počtení.

Otázka v tomto případě nestojí číst nebo nečíst, ale kdy. Koleje osudu jsou totiž nejen důležitým historickým svědectvím, ale dávají nám poznat, že válka vyhlášením míru nikdy nekončí...

Komentáře (0)

kniha Koleje osudu recenze