Žádný sex, je úterý!

recenze

Žádný sex, je úterý (2014) / BookHoarder
Žádný sex, je úterý

Taky někdy vzpomínáte na lásky ze školních lavic? Katy na tu svou nemá úplně růžové vzpomínky. Skončila se zlomeným srdcem, které od té doby stávkuje a ve vztazích se mu dvakrát angažovat nechce. Když pak Katy na školním srazu dotyčného potká, léta potlačované emoce musí ven. A po divoké hádce bývá… sex.

Vlastně by o nic nešlo, kdyby Katy neotěhotněla. A ani to by asi nebyl problém, kdyby neměla přítele. A Matthew manželku. Která mimochodem čeká děti rovnou dvě najednou. Když na sebe pak oba páry narazí na kurzu pro těhotné a Matthew si dá dvě a dvě dohromady, znamená to pro Katy problémy a pro nás zápletku.

Šestatřicetiletá Katy, která se dosud soustředila spíš na kariéru a zábavu, se ocitá těhotná, svobodná a bez sebemenšího tušení kdo je otec jejího dítěte. Je to její přítel Ben, o 8 let mladší učitel tělocviku vyznávající pubertální humor, co nedokáže nic brát vážně? Nebo její školní láska, ženatý, ale očividně nevyrovnaný Matthew?

Asi není třeba pokračovat dál, aby bylo jasné, že Žádný sex, je úterý, je dalším příspěvkem na poličku Chick lit, nenáročného, ale o to zábavnějšího čtení pro ženy. Navzdory názvu v knížce nenajdete ani tak sex, jako vtipné dialogy, ironii a sarkasmus, které k příběhu sedí jako vy-víte-co na hrnec. Příběh se odehrává v anglickém Leedsu, což je po všech těch prosluněných amerických lokacích opravdu příjemná změna. Další, čím se Žádný sex liší od svých žánrových sourozenců, je nižší výskyt černobílých a stereotypních postav.

Katy dělá jednu hloupost za druhou, ale nelituje se. Matthew, asi nejvíc nečitelná postava z celé hlavní čtveřice, je střídavě chlap a nespokojený kňoura. Jeho lehce hysterická žena Alice je až přespříliš dokonalá, což nevěstí nic dobrého, a Ben, který je víc štěně než dospělý chlap, dokáže být překvapivě starostlivý. Pravda, Katyin homosexuální kamarád Daniel je sice chodící klišé, ale díky opravdu vtipnému provedení není problém mu to odpustit.

Právě proto, že v Žádném sexu není nic černobílé, je také mnohem těžší odhadnout, kudy se příběh bude ubírat dál. I když jde o knížku postavenou hlavně na vtipných dialozích, ani dějová linka nepřijde zkrátka a některé momenty vás svou dojemností až zaskočí – koneckonců, za vším tím humorem se skrývá celkem reálný příběh o závazcích a odpovědnosti nejen vůči nám samým, ale i vůči těm, které se chystáme přivést na svět.