Madame Chic aneb lekce života z Paříže

recenze

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži (2014) 5 z 5 / BookHoarder
Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži

Ať už si o Francouzích myslíte cokoli, musíte uznat, že mají něco do sebe. Všimla si toho i Jennifer Scottová, když se vypravila do Paříže studovat. A protože pobývala v rodině kovaných Francouzů, mohla jejich know-how opisovat z první ruky. Po letech blogování teď vydává svoje postřehy knižně i u nás. Takže proč se něco nepřiučit?

Stejně jako vy nebo já byla Jennifer v Paříži více méně turistkou, což z ní dělá průvodkyni, se kterou se snadno ztotožníte. Jako Američanku ji sice občas zarážejí i věci, na něž jsme u nás v Česku zvyklí (například skutečnost, že ne každý dům má výtah), to ale jejím historkám na kouzlu neubírá, naopak. Při čtení Madame Chic máte pocit, že sedíte na kávě s kamarádkou, která se zrovna vrátila z Paříže, a vypráví vám o tom, jak to v té Francii chodí. Že je pravá madame vždycky upravená a pravý monssieur nikdy nevynechá snídani. Jak v Paříži nedělí oblečení na sváteční a všední. Nebo proč je dezert nepostradatelnou součástí každého jídla.

Knížkou jsem prolétla během několika málo hodin, a tak mě nakopla, že jsem se začala autorčinými radami řídit prakticky hned (jinými slovy, dala jsem si ještě ten den po večeři dezert). Jennifer se podařilo velmi dobře vysvětlit, o čem to francouzské umění žít vlastně je, a že to není ani tak tajemství, jako spíš kombinace vkusu, přirozenosti a tradice. Jinými slovy, zatímco okolní svět hltá jeden trend za druhým, Francouzi se drží toho, co znají. A prospívá jim to.

Madame Chic je inspirativní sondou do Francouzského života. Mě si získala a vůbec nepochybuji, že ji za nějakou dobu otevřu znovu. Přečíst? Oui.