Když se kráska stane lovcem

recenze

Na lovu (2018) / MilenneWaver
Na lovu

Po opravdu dlouhé době se nakonec všichni milovníci re-tellingů dočkali a na začátku února tak vyšlo další převyprávění našich oblíbených pohádek - tentokrát na motivy krásky a zvířete.

A ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, Na lovu se tohoto úkolu dokázalo zhostit perfektně.

Jeva, svou rodinou jinak přezdívaná jako Kráska, je nejmladší dcerou bohatého obchodníka. Její život byl pohádka, minimálně do doby, kdy mohla spolu se svým otcem skotačit v lese a lovit. Ty doby jsou ale dávno pryč. Z Jevy se musela stát "slušná dívka".
Jakmile však její rodinu potká neštěstí a jsou nuceni se přestěhovat zpět do jejich lovecké chaty, Jeva se vrátí zpátky do svojí oblíbené činnosti - lovu.
Který se jí o to víc hodí, když její otec záhadně zmizí a jedinou stopou po jeho zmizení, je "zvíře".

Jevě jsem zpočátku příliš šancí nedávala - zdá se být tuctovou a naivní hrdinkou, kterých je bohužel v knižním světě plno. Opak se ale stává pravdou. Jakmile Jeva odhodí svou masku poslušné dcery, stává se neobyčejně silným charakterem a to tak plynule, že si ani neuvědomíte, kdy přesně se to stalo.
Krásně promyšlené jsou i charaktery jiných postav - sester Jevy nebo samotného zvířete, s kterým se setkáváme zpočátku skrz zápisky z deníku.

Příběh je vyprávěný v er-formě, což mi už po chvíli čtení přišlo jako nejrozumnější rozhodnutí. Jakkoliv je ich-forma příjemná na čtení, k této knize by se to jednoduše nehodilo.
Díky tomu se setkáváme hned s dvěma pohledy - Jevy i Zvířete, které vyplňují mezery v příběhu.

Jediná věc, co mi zkrátka neseděla, byl konec. I když jsem se snažila si ho užít, dopadl úplně jinak než jak to dosud mělo být a do knihy mi nezapadal. A rozhodně nejsem jediná osoba s tímto názorem.

Faktem je, že kniha má spojitost s kráskou a zvířetem minimální. Jakkoliv jde o povedenou knihu, ze samotné pohádky to má pouze základ a víc než čemu jinému, se podobá starým ruským pohádkám.
To pro mě bylo na jednu stranu zklamáním, na druhou si myslím, že se jedná o vynikající nápad a rozhodně lepší, než kdyby se jednalo jen o pohádku přes kopírák.

Ale děj není jedinou věcí, která se autorce povedla. Za co autorku neskonale zbožňuji je úchvatný způsob, jakým knihu napsala. Čte se krásně, plynule, věci na sebe navazují a co víc - na konci vše dává smysl. Žádná další tajemství, žádné čekání na druhý díl.
Právě to mě na knize potěšilo nejvíce.

Na lovu mohu srdečně doporučit všem milovníkům fantasy a pohádek. Je to skvělý příběh, s kterým strávíte celý večer a budete si ho vychutnávat všemi doušky, podobně jako já.

Za poskytnutí výtisku děkuji Databázi knih a nakladatelství Albatros media!