Jodi Picoultová opět výborná

recenze

Vypravěčka (2014) 4 z 5 / Babouš
Vypravěčka

Věříte v démony? V upíry?

„Jediné obludy, které jsem kdy znala, byli lidé,“ říká Vypravěčka, což je v tomto případě babička pětadvacetileté pekařky Sage. Původem polská židovka si prošla hrůzami přelidněného ghetta i Osvětimi a se svou minulostí se vyrovnala po svém – odmítá o ní hovořit.

Jenže Sage to zajímá. Nedávno totiž potkala pětadevadesátiletého staříka Josefa Webera. Josef je čiperný sympaťák, jehož mají ve městě rádi všichni. Josef ale jednou Sage požádá, aby ho zabila.

Zvláštní žádost, že ano?

Josef totiž za druhé světové války pracoval jako dozorce v koncentračním táboře a spáchal tam mnoho hrozných věcí. Tělo i mysl mu pořád slouží dobře, ale on už nemá sílu dál žít. Sage stojí před těžkou otázkou – má starému nacistovi jeho přání splnit? Je pro něj smrt trestem, nebo vysvobozením?

Jodi Picoultová příběh ze současnosti střídá s vyprávěním Sageiny babičky – oné Vypravěčky z názvu knihy - a s příběhem, který si vymýšlela před válkou a v době války.

Vypravěčka je neskutečně citlivý a silný příběh, který ukazuje, že nic není černobílé. Picoultová dokázala vykreslit utrpení židů a násilné Němce stejně jako proradné židy a soucitné německé oficíry. Některé momenty byly až dojemné.

O druhé světové válce a hrůzách holokaustu toho bylo už napsáno hodně, ale myslím, že ne dost. Picoultová příběh staví na tom, že i po více než sedmdesáti letech pořád zůstávají některé zločiny nepotrestané. Pokládá svým postavám těžké otázky: má cenu dnes devadesátileté stařečky tahat po soudech? Lze ale holokaust takto promlčet?

Často jsem o tom musel přemýšlet, protože odpověď není jednoduchá a – jak ona sama píše – "dobro a zlo nelze úplně oddělit, jsou to siamská dvojčata s jedním srdcem."

Ale nebudu lhát, některé momenty mi přišly až příliš realistické a dopodrobna vylíčené. Například čtení pasáží z koncentráku mi vyloženě nedělalo dobře. I tyto věci ale je třeba číst.

Kdo se nepoučí z historie, je nucen ji opakovat…

misulef
10.03.2016

Váhala jsem, jestli se mám do Vypravěčky pouštět... teď už neváhám :-) Moc pěkná recenze.
Jen mě trochu děsí ta reálnost popisů, o níž píšeš, na tohle jsem trochu citlivka... Ale souhlasím, že je důležité o tom vědět, číst a nezavírat před tím oči.

dubakm
18.09.2014

Skvělá recenze určitě skvělé knihy. Jodi Picoult snád ani jiné knihy než skvělé neumí :-)

monushka
18.09.2014

Na Vypravěčku se moc těším a tvá recenze mě navnadila ještě více :)