Jak napsat román podle Harukiho Murakamiho

recenze

Spisovatel jako povolání (2017) 5 z 5 / Babouš
Spisovatel jako povolání

Japonský spisovatel Haruki Murakami nepatří zrovna mezi nejsdílnější autory. Rozhovory poskytuje jen zřídka, autogramy je výjimečně. O tom, jak vznikají jeho knihy, tudíž moc nevíme. Klidně by je mohli psát zotročení skřítci a ničeho bychom si nevšimli! Odeon teď pod názvem Spisovatel jako povolání vydal jeho sbírku esejů na téma psaní, kde se oblíbený autor bestsellerů Kafka na pobřeží nebo 1Q84 rozepisuje o své práci.

„Den co den se časně zrána probouzím, ohřívám si v kuchyni kávu, nalévám ji do velkého šálku, se kterým si sedám ke stolu, zapínám počítač. A pak začnu uvažovat: Tak co, o čem teď budu psát? V tu chvíli jsem opravdu nefalšovaně šťastný,“ píše Murakami.

Spousta lidí má ambice stát se spisovatelem na plný úvazek. Jo, uznávám, taky by se mi to líbilo. Ale podaří se to asi jednomu člověku z milionu. Nedávno jsem někde četl článek, ze kterého vyplývalo, že v Česku se psaním knih uživí všehovšudy tak deset lidí.

Pokud se mezi ně jednou chcete zařadit, nebo vás prostě jenom zajímá, jak probíhá tvůrčí proces u nejúspěšnějšího japonského spisovatele všech dob, pak jste tady správně.

Murakami prozrazuje, kde bere inspiraci na zajímavé postavy, kde vznikají jeho šílené zápletky i proč dřív preferoval psaní v ich formě, ale teď už víc píše v er formě. Zabývá se i takovými „detaily“ typu jak pojmenovat postavu.

Z podobných knih o teorii tvůrčího psaní jsem četl například O psaní od Stephena Kinga. Pokud bych měl obě knihy porovnat, Stephen King je praktičtější pro ty, kdo se skutečně chystají napsat román. Murakami oproti tomu psaní pojímá trochu filozoficky jako smysl svého života, přiznává, že velkou zásluhu na jeho úspěchu má štěstí a náhoda.

Ale Spisovatel jako povolání rozhodně není žádný filozofický traktát – naopak! Jde o lehce napsanou knihu, kterou ocení i ti, kdo Murakamiho knihy zrovna nehltají (sám jsem takovým případem – 1Q84 se mi moc nelíbilo, novela Spánek mě zase naprosto nadchla, takže k němu mám rozporuplný vztah).

Místy mi sice Haruki Murakami přišel trochu vychloubačný, ale na to má asi jeden z nejprodávanějších spisovatelů všech dob svaté právo…

Antares
09.04.2017

Ja som nevedela, že to vyšlo, takže díky za info! O čem mluvím, když mluvím o běhaní som čítala a veľmi sa mi to páčilo... Murakami je pre mňa veľká osobnosť a toto si určite zaradím do wishlistu :)

Delicius
08.04.2017

Murakami část o své metodě popsal už v knize O čem mluvím když mluvím o běhání.
Prakticky si vzpomínám jen, že je dříč.

LordSnape
08.04.2017

1Q84 ani Spánek nejsou moc dobrý příklady z jeho bibliografie. Já ho miluju, ale pro to, co psal dříve. Kafka na pobřeží, Konec světa & Hard-Boiled Wonderland, Norské dřevo... To vše jsou skvělé knížky. Pokud se ti líbil i plytký Spánek, tak třeba z těch ranných povídek by sis ucvrnknul.

Jinak recenze je spíše z povinnosti. Dosti o ničem. Nic nového jsem se nedozvěděl. Je to jak přepis anotace.