Jak moc jsou ta zvířata fantastická?

recenze

Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář (2017) 1 z 5 / Pafka643
Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář

Tak a je to tady! Celý nesvůj vstupuji do obchodu z knihami a nervózním pohledem bloudím jeho spletitými, dobře osvětlenými, uličkami. Jsem celý nesvůj z knihy, kterou hledám. Ze všech stran na mne přísně shlížejí pestrobarevné přebaly knih. Milióny myšlenek, které někdo pečlivě urovnal do odstavců, řádek po řádku. Každá je svým způsobem unikátní, a některé zůstanou takřka nesmrtelné. Zbylé postupně pohltí věčně hladová tlama času.
Mezi všemi těmi velikány se cítím téměř nicotný. Konečně nalézám cíl své cesty.
Graficky bravurně zpracovaná kniha. Z obalu v barvě mořských hlubin vystupuje zlaté písmo: Fantastický zvířata a kde je najít. Po stránce vizuální zklamán rozhodně nejsem. Dokonce i uvnitř se skrývá pár obrázků, které jsou poskládány z jednoduchých křivek a zobrazují roztodivné tvory.

-Můj hlad je ukojen i po stránce obsahové. Rowlingová ještě rozhodně neřekla své poslední slovo. Nový příběh, který je pre-quelem k Harry Potterovi otevírá čtenářům brány k dalšímu velkému dobrodružství. Tentokrát až za velkou louží.
Roku 1926 připlouvá do New Yourku jistý Mlok Scomander. Přináši s sebou kouzelný kufr, jenž je plný magických stvoření, které Mlok zkoumá a chrání. Nešťastnou shodou okolností dojde k záměně. Mudla (nečar) Jacob Kowalski si ve zmatku poplete kufry a omylem si domů odnese ten plný nepředstavitelných potvůrek. Pár z nich z ručního zavazadla posléze uteče.
Mezitím je původní majitel toho přenosného zvěřince Mlok, předveden bývalou bystrozorkou Porpentinou Goldsteinovou na místní Ministerstvo kouzel. V USA si čarodějky a kouzelníci dávají obzvlášť velký pozor, aby nebyli odhaleni nečary. Mají různé zákony, které všem ze starého kontinentu můžou přijít přitažené za vlasy. Například zakazují sňatky mudlů a čarodějů. A k Mlokově smůle se další zákaz vztahuje na vlastnictví magických tvorů.
Napětí se stupňuje, jelikož v New Yourku dochází k brutálním vraždám, které hrozí odhalením celé kouzelnické komunity.

Kniha je jakýmsi úvodem k pověstné bitvě mezi Brumbálem a Grindelwaldem. Čekají nás ještě 4 další díly, které vrcholí právě zmíněným střetem. Jen mne trochu mrzí, že je kniha psána formou scénáře. Tak nějak mi chybí plnohodnotná próza, která čtenáře oproti filmovým fajnšmekrům zvýhodňuje košatějším dějem. Přesto dramatické pojetí díla nepovažuji za negativum. Jedná se spíše o mé hnidopišství.
Při porovnání s knihou Harry Potter a Prokleté dítě jsou pro mě vítězem právě Fantastická zvířata. Ať už svěžejším prostředím, tak i zajímavějším příběhem.

Děj je poutavý s překvapivým zvratem na konci. Postavy mají hloubku a každá má vlastní charakteristické chování. Budují si mezi sebou vztahy, milují, nenávidí a mají své sny. Nechybí ani vtipné momenty, které vyplynou přirozeně a bez křečí. Příběh je pěkně nastartovaný a má šmrnc.
Rowlingová má s každým dílem vybroušenější um. Upřímně jsem zvědavý na další pokračování.

Doporučuji především všem milovníkům čarodějného universa .
Povedená jednohubka, která mne osobně potěšila jak vizuálně, tak obsahově.

92%

Váš Obscurious

Příběh Fantastická zvířata a kde je najít začíná v roce 1926, kdy se Mlok Scamander – kterého hraje držitel Oscara Eddie Redmayne – vrací z cesty po světě, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů. Nakrátko s... více