Honba za duhou

recenze

S láskou Rosie (2014) 4 z 5 / Sabcens
S láskou Rosie

,,V životě je jen málo věcí jistých, ale jedna podle mě rozhodně - ať uděláš cokoliv, následky i neseš celý život.''

Kniha pojednává o dvou nejlepších přátelích - Rosie a Alexovi. Znají se spolu od jejich pěti let, navštěvují stejnou školu a tráví spolu spoustu času. Vše se ale změní, když Alexův otec dostane pracovní nabídku do Bostonu. Osmnáctiletý Alex, ačkoliv nerad, musí následovat své rodiče a odstěhovat se s nimi do Států. V den, kdy se koná maturitní ples se však Rosie změní celý život od základů. Jejich přátelství však pokračuje v podobě e-mailů, dopisů a telefonátů. Oba hledají štěstí a ,,poklad na konci duhy''. To jestli ho nakonec objeví či nikoliv, si už musíte přečíst.

Nejdříve začnu negativy, protože jich není až tak moc. Psaní v podobě dopisů a e-mailů na mě působilo celkem rušivě. Tím však nechci říct, že je to špatný nápad a ve finále, to mělo i svůj důvod. Ale například konverzace v chatovací místnosti jsem úplně přeskakovala, protože mi nepřišly nijak zajímavé a zas tak důležité. Další co bych knize vytkla je nepřehlednost ve věku postav. Možná je to jen můj pocit, ale občas jsem se v tom lehce ztrácela.
Teď pozitiva. Celkově pro mě byla dějová linie velmi zajímavá. Sledovaní toho, jak plyne život všech postav se mi moc líbilo. Kniha mě donutila, zamyslet se na tím, jak život plyne rychle a než se nadějeme, proklouzl nám celý život mezi prsty. Rosie měla to štěstí, že ji byla celá rodina i Alex oporou i v těch nejtěžších chvílích. Je to velká bojovnice a jde i za svým snem. Co mi na ni trochu vadilo byla tvrdohlavost a občasné podceňování. Obzvláště s tou tvrdohlavostí by si mohli s Alexem podat ruce. Opravdu byli někdy na proplesknutí.
Dále se mi líbilo, že dopisování neprobíhalo jen mezi Rosie a Alexem, ale také mezi Rosii a jejími nejbližšími, a Alexem a jeho rodinou. Bylo to příjemné doplnění děje.

Přiznávám se, že o knize jsem neslyšela do doby, než se oznámilo natáčení filmu. A docela toho lituji, protože kniha je opravdu dobrá. Jsem ráda, že jsem si nejdříve přečetla knihu, protože podle vyprávění film - jak jinak - se s knihou až tak moc neshoduje. Celkově hodnotím knihu 4 hvězdičkami a vřele ji všem doporučuji.