Hobit - velké dobrodružství malého člověka

recenze

Hobit (alebo Cesta tam a späť) (2002) 3 z 5 / Veronica.Key
Hobit (alebo Cesta tam a späť)

Bilbo Pytlík je hobit, který se těší z pohodlného a skromného života a jen zřídkakdy putuje dále než do své spižírny ve Dně pytle. Jeho spokojené bytí je však narušeno, když se jednoho dne u jeho prahu objeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků a vezmou ho s sebou na cestu "tam a zase zpátky". Mají v úmyslu uloupit poklad mocného Šmaka, velikého a velmi nebezpečného draka...

Podle mého názoru se příběh může pyšnit opravdu rozsáhlým a působivě popsaným magickým světem. Pokud je člověk fanouškem klasického fantasy žánru, kde na každém rohu lze narazit na elfa, draka, trpaslíka a spoustu jiných mýtických bytostí, je to knížka přesně pro něj. Mě osobně zaujalo i to, jak autor jednotlivým bytostem jako například elfům a trpaslíkům vytvořil vlastní historii, díky které vypadá svět v knize takový, jaký je. A není to jen tak, že by každá bytost měla svou historii bez ostatních obyvatel jejich světa. Ne. Naopak - příběhy jednotlivých bytostí se neustále prolínaly. A díky tomu jsem si dokázala udělat živou představu o tom, jak musí jejich svět vypadat, jak funguje, a jaké opravdové vztahy jsou a byli mezi všemi všemi bytostmi.

Zkrátka když kouknu na příběh jako na celek, zdá se geniální. A to on je. Ale já jsem si to třeba uvědomila, až po jeho přečtení. A proč? Byl to styl psaní. To, že je kniha napsána formou dětské knížky, a že se její děj tluče s tím, jakým stylem je to napsané, se dá ignorovat. Ale i tak jsem tam v jistých chvílích narazila na místa, kde jsem se výslovně přemáhala číst.
Byla to místa, kde naši hrdinové jen šli světem a kde jim nehrozilo žádné nebezpečí a kde jsem se nedozvídala žádné informace. Děj knihy je totiž jednoduchý a opravdu má jen jednu či dvě hlavní dějové linky. Tím myslím to, že tam opravdu nejde o nic jiného než o cíl cesty. Popravdě bych tam uvítala ještě jednu hlubší dějovou linku, která by mohla vyplňovat právě tato slabší místa. Například nějaký milenecký vztah. Nebo jen ženu v příběhu. Jelikož po celou dobu spolu cestuje čtrnáct mužů. A to omrzí.

Ale jak už jsem psala - Když člověk opomene dětský styl psaní a nějaký ten nudný kousek (kterých má asi každá knížka pár), je kniha velmi pěkná.

Jelikož je Tolkien otcem fantasy, který položil základy mnoha příběhů, které se do dnes píší, asi není možné tuto knížku špatně ohodnotit.

Lady Dracula
27.07.2016

Jojo, jedna z mála dětských knih, ke kterým se člověk rád vrací i v dospělosti a teprve tehdy začne i chápat...:-)