Elementum - Recenze

recenze

Elementum (2016) 4 z 5 / Veronica.Key
Elementum

Jediné, co Alexe trápilo, byla škola. Jenže když ho někdo začne sledovat, obrací se jeho život naruby.
Alex se dozví, že je potomkem jedné z nejstarších, dávno zaniklých civilizací, jež nevládla jen politickou mocí, ale také mocí magickou. Přesněji všemi silami přírody. Tato civilizace ale ve skutečnosti nezmizela. Už po tisíce let se skrývá mimo zraky lidstva a nyní se nachází ve velké krizi.
Alex je nucen chopit se svých povinností a nově objevenou říši ochránit. Jenže s tajemstvím jeho minulosti odhalí i zdrcující pravdu o vlastní rodině. Jeho matka i otec jsou už dávno mrtví, a jeho úhlavním nepřítelem je jeho vlastní bratr, kterého musí porazit...

Začnu asi takhle... Kniha mi naprosto vyrazila dech. Když jsem jí začínala číst, nenapadlo mě, že po jejím dočtení se budu cítit tak, jak jsem se cítila. Nadšená? Ano! Pobouřená? Ano!!

První věc, která mě při čtení překvapila, byla vlastně hned první kapitola. Kniha totiž začíná (krom prologu) jen pár okamžiků před tím, než se příběh hlavního hrdiny dá do pohybu. Na jednu stranu mě trochu naštvalo, že jsem neměla možnost ani Alexe poznat v jeho normálním životě, ale než jsem se dostala ke třetí kapitole, přešlo mě to. Všechno se to rozjelo neskutečně rychle a než jsem se stačila vzpamatovat, byl už příběh v plném proudu. Je však pravda, že v začátku knihy je pozorovatelné, že je to autorova první kniha a že ještě není tolik rozepsaný. Čím jsem se ale v knize dostávala dál, tím to bylo lepší a lepší.

Co se týče příběhu, jeho osnova byla podobná další stovce jiných fantasy knih. Hlavní hrdina se dozví určité tajemství, jsou mu odhaleny jeho schopnosti, poté přesun na hlavní místo příběhu... Autor si z toho ovšem nic nedělal a do klasické osnovy nasekal docela originální nápady, které zaujmou.

Zhruba v první čtvrtině knihy se Alex začíná učit používat své schopnosti – moc nad čtyřmi živly přírody. Nejdřív jsem od jeho tréninku moc nečekala, ale nakonec mě to mile překvapilo. Alexovo učení používání svých sil bylo napsáno místy sice zdlouhavě, ale díky tomu jsem si dokonale, opravdu dokonale představila to, jak jeho schopnosti fungují. A takové věci na knihách miluji!

Ovšem, jak šel příběh kupředu a Alex pokračoval v učení, přidávali se k jeho tréninku další dějové linky, jež některé z nich mě opravdu zaujaly. Přibylo také spoustu postav. Člověk se pak už musí soustředit a pozorně číst, aby nevynechal nějaký detail. Což mě vždy baví!

Co by se týkalo postav samotných, autor jich tam dal hodně, ale jen některé se příběhu opravdu zúčastní. To mě sem tam trochu zklamalo, jelikož se tam objevilo pár postav, které mě zaujaly, ale byly nám představeny velmi hrubě a poté se v příběhu už moc nevyskytují. Ale kdo ví, třeba se na ně autor zaměří v budoucnu.

V knize se také objevují příběhy z minulosti, které tvoří Alexův život či minulost celé (smyšlené) říše, kde se téměř celý děj odehrává. Díky těmto příběhům jsem si vytvořila (později i na papír) časovou osu, která – musím uznat – je velmi dobře promyšlená a zasazená do příběhu.

Všechny tyhle klady, které jsem napsala, když se sečtou dohromady, vytvoří dynamický, dobře čtivý děj, zasazený do výborně popsané říše s výborně promyšlenou minulostí, která nám dává spoustu odpovědí na otázky, které si začneme pokládat během Alexova příběhu. A tohle celé ještě, když proložíte zajímavými postavami? No... Nevím, jak to zapůsobí na vás, ale mě to tedy rozhodně ohromilo! Příběh na mě působil jako... VELKÝ! A i přes to, je to jen začátek série.

Ale to nejlepší, co si chci u knihy pochválit, teprve přijde. Tahle věc mě totiž zaujala ze všeho nejvíc a došla mi až několik hodin po přečtení knihy, když jsem nad ní přemýšlela jako nad celkem.
Omlouvám se, teď budu spoilerovat, ale jinak to nevysvětlím. V normálním fantasy příběhu máme hlavního hrdinu, který se postupem celé knižní série učí svým schopnostem, snaží se získat lásku a nakonec překonat svého úhlavního nepřítele. Ale... Alex tohle vše už stihl.
A teď přichází otázka: Když už Alex ukončil většinou po celou sérii táhnoucí se dějové linky, co nás čeká dál? A to mi oproti dalším fantasy knihám přijde originální! Myslím – ale nemůžu to říct jistě – že skutečný příběh Elementum nás teprve čeká.

Samozřejmě nám autor nechal spoustu nezodpovězených otázek. A ten konec? Bez komentáře.

Nemůžu se dočkat druhého dílu, jenž by se podle informací měl jmenovat Elementum: Tajemství sudby.

KNIHU DOPORUČUJI!!!