Recenze série Nástroje smrti

recenze

Město nebeského ohně (2015) / Veronica.Key
Město nebeského ohně

Pokud to nevadí, dovolila bych si napsat recenzi na celou sérii.

Celý děj nám odstartuje ve chvíli, kdy se 15ti letá Clary Frayová stane svědkem vraždy. Není ale vražda jako vražda. Byl to útok Lovců stínů - strážců světa lidí před démony - na démona. Jenže svět Lovců stínům a démonů má být lidským očím skrytý, tak jak to že Clary tuto událost viděla?
Tato otázka v danou chvíli zajímá všechny - i Lovce stínů. Proto je Clary během velmi krátké doby vtažena do jejich světa a odhaluje tajemství, že ona sama patří spolu se svou matkou mezi ně. Naneštěstí je její matka unesena nepřítelem, který je jí blíž, než si vůbec dokáže představit.
Během série Clary čeká učení Lovců stínů, záchrana matky, několik bojů proti démonům i samotnému největšímu nepříteli. Jenže ty tam máme nakonec dva, jelikož v první části hexalogie - což jsou první tři díly - máme jednoho nepřítele, který je na konci třetího dílu poražen, a v dalších dílech se naši hrdinové musí postavit proti druhému, mnohem mocnějšímu a silnějšímu nepříteli.

Na celé sérii se mi líbilo, že se dějem plným akce v pozadí táhla různá tajemství a nezodpovězené otázky, na které jsme postupem času dostávali odpověď. Bohužel i naneštěstí z těchto dlouho očekávaných odpovědí kolikrát vyplynulo dalších několik otázek, jenž některé z nich nám opravdu byly zodpovězeny až v posledním díle. A právě tohle na knižních sériích tolik miluji. Ano - všechna ta tajemství neměla takovou hloubku a jejich odkrytí nebylo takové jako například v Harry Potterovi. Ale bylo to zajímavé a dávalo to smysl.

Co se týče charakteru hlavní hrdinky, docela jsem si ji oblíbila, ačkoli ji autorka občas (velmi zřídka) nutila k nelogickému a nepravděpodobnému chování.

Poté se naší sérií táhne milostný příběh, který bohužel měl „šťávu” jen v prvních třech dílech. V nich se totiž naši hrdinové k sobě nemohli dostat právě kvůli jistým lžím a tajemstvím. Na konci třetího dílu si k sobě konečně našli cestu. Ale autorka to tak evidentně nechtěla. Ve čtvrtém díle je od sebe opět oddělila. Je pravda, že ve čtvrtém díle to bylo podloženo různými důvody. Ale například v pátém, kdy je mohla nechat konečně spolu je proti sobě štvala kvůli blbostem. To byl například okamžik, kdy autorka hlavní hrdinku „přeprogramovala” tak, že její chování a otázky, které si pokládala, nedávaly smysl.

Ovšem na druhou stranu musím autorku pochválit za to, že myslela i na ostatní postavy a jejich vztahy. V sérii tak můžeme pozorovat ne jen jeden tvořící se vztah, ale i vztahy (ať už přátelské, milenecké či nepřátelské) ostatních postav, které mě místy velmi upoutaly až tak, že jsem zapomněla na samotný děj knihy...

Ovšem bylo to tam něco, co mi v jednu chvíli sérii trochu pokazilo. A to bylo poražení jednoho nepřítele a příchod druhého. Nechci tu příliš spoilerovat, tak napíšu jen to, že už na konci třetího dílu je jasné, kdo bude dalším - silnějším soupeřem. Celá tahle část „výměny nepřátel” byla neoriginální a opravdu děsně předvídatelná. Autorka se sice celý čtvrtý díl snaží mlžit, ale je to k ničemu. Prostě to už víte, je to jasné. Proto mě možná také čtvrtý díl bavil ze všech nejméně.

Když tohle ale opomenu, jednalo se z mé strany o báječný příběh, ve kterém si každý fantasy čtenář najde něco, co ho zaujme. Láska, boj, mocný nepřítel, víly, vlkodlaci, upíři, jiné dimenze, zrada, tajemství minulosti a spousta dalších věcí, které mohou být pro čtenáře právě tím, kvůli čemu knihu nebudou moci odložit z rukou.

Jasné, jsou tam věci, které mi vadily, občas jsem se i nudila, ale která knížka trochu té nudy nemá, hm?

Celou sérii vřele doporučuji a označuji ji za VELMI DOBROU.