Gaiin štít

recenze

Gaiin štít (2015) 5 z 5 / terka98
Gaiin štít

Sbírka povídek,které autor psal mezi jednotlivými díly série a které v Americe a jiných anglických mluvících zemí vyšly pouze v elektronické podobě.Zachycují doplňující dobrodružství ze života druida jménem Atticus O´Sulivan,jeho úžasného psa Oberona a také jeho učnice na druidku Granuaile.

Grimoár jehněčího
Povídka,která se odehrává před prvním dílem série Prohnaný.V tomto příběhu se však nesetkáme se severskou mytologií,nýbrž s mytologií antického Egypta. Atticus se zde shledá s kočičí bohyní Bastet a jejím houfem rozčílených koček a také budeme mít tu čest s krokodýlím knězem.Kdo by jsi nechal takovýto výlet do Káhiry ujít.

Klan Rathskellerovců
Povídka se odehrává před událostmi Prohnaného.Seznámíme se s rodem Rathskellerovců,což jsou "páchnoucí"(alespoň podle Oberona) gnómové,kteří jako jedni z mála mluví starodávným jazykem starohornoněmčinou,kterou ovládá i druid Atticus,který jim na konec v povídce bude nápomocen.Proběhne menší setkání mezi irským bohem Goibhniuem a zlým koboldem Kohleherzinem,kterému bude ještě ke všemu pomáhat zlý vílák.

Odpoutaný Kaibab
Děj povídky opět spadá před události prvního dílu.Tentokrát se setkáme s malým konventem čarodějnic,které Atticus nemá moc v lásce a tyto tři čarodějnice jeho nenávist k nim jenom utvrdí. Atticus tu také bude plnit svoje povinnosti co by poslední žijící druid na planetě a bude pomáhat elementárovi Kaibabovi.

Zkouška odvahy
Děj se řadí do událostí Praštěného,když je Atticus v Ásgardu.V povídce se poprvé zaměříme na učnici Granuaile,která se v Attikově nepřítomnosti snaží pomoc elementárovi/ce Sonoře od otravných raků v řece.To ale netuší,že jsi jí budou chtít bohyně Brighid a Flidais proklepnout zkouškou baolach cruatan.

Dva krkavci a jedna vrána
Děj povídky se řadí před pátý díl série s názvem Nahraný,odehrává se přibližně šest let po tom co se Attikovi porušilo tetování.Uvidíme zde poněkud "citlivou" stránkou bohyně Mórrígan,ale také se setkáme se severskými bohy Frigg a Ódinem.Od Attika si poslechneme historku v které se mimo jiné poprvé setká s Mórrígan,ale hlavně,kterou nečekal,že někdy řekne nahlas a to příběh o tom jak přišel k tajemství Takjdečaje.A také budeme svědky pokusu o vraždu.

Démonický vyvolávač z Pšeničné ulice
Příběh se odehrává krátce po povídce Dva krkavci a jedna vrána,na její události se odkazuje v sedmém díle série Shattered.Společně s Attikem,Oberonem a Granuaile se podíváme do Kansasu,kde nemá Atticus rovna nejlepší vztah s elementárem,setkáme se s rarachy a démonem,také s pořádnými jatky,kde nemohou chybět Ghúlové.

Záhubná kaple
Vyprávění tohoto příbéhu spadá mezi díly Napálený a Nahraný,když Atticus učí Granuaile.Děj povídky je však z jeho dávné minulosti,kde vystupuje jako Gawain,jde hledat Svatý Grál,neboli Dagdův kotel ze severské mytologie a potká se s nekromantem.

Jsem moc ráda,že tato sbírka povídek u nás vyšla ve fyzické podobě.Je to skvělé doplnění Attikova života,který už má pár set let za sebou.Také tu je malý náhled do života jeho učnice Granuaile,bohů ne jenom severských,ale také i egyptských a mnoho dalších nadpřirozených bytostí.