Dokonalé šílenství

recenze

Za zavřenými dveřmi (2017) 4 z 5 / kiki11
Za zavřenými dveřmi

„Někam jdeš?“ zeptal se mě mile. Zírala jsem na něj a srdce mi prudce bušilo. „Nemyslela jsi snad na to, že by ses pokoušela utéct, že ne?“

Jack a Grace navenek působí jako dokonalý pár. On je charismatický gentleman, ona krásná a šarmantní dáma. Jeden bez druhého neudělá ani krok, takže jejich okolí nepochybuje o tom, jak moc se milují. Nikoho by ani ve snu nenapadlo, co se ve skutečnosti odehrává za zdmi jejich perfektního domu.

Hlavní hrdinka je zpočátku hrozně naivní, vezme si za manžela člověka, kterého zná pár měsíců, nevědomky sebou nechá manipulovat a uvědomí si to až příliš pozdě. Když se po svatbě ukáže, kým Jack ve skutečnosti je, Grace je šokovaná a šťastný život, který si vysnila, se rázem mění v noční můru, z níž není úniku. Asi nikdo z nás si neumí představit, že by se ocitl v tak bezvýchodné situaci. Celou dobu jsem s Grace soucítila a doufala, že vymyslí něco, čím by Jacka převezla.

V knize se střídají dvě části. První vypráví o minulosti, druhá nám ukazuje přítomnost. Vždy je označeno, jakou část čtete, takže se nemusíte bát, že byste se "ztratili". Na konci se obě linie protnou, což působí zajímavě. Minulost je psána v minulém čase, přítomnost v přítomném, což u knih nemám moc ráda, ale sem se to hodí. Jinak je celá kniha napsaná v první osobě z pohledu Grace.

Zápletku se autorce podařilo vymyslet perfektně, všechno do sebe na konci zapadne, dialogy mají hlavu a patu. Bohužel mě trochu zklamal styl psaní, přišel mi až moc jednoduchý, nebo jak to říct (trochu mi připomínal styl, jakým je napsáno Padesát odstínů šedi), některé scény by se daly zpracovat lépe, více rozebrat, proto ubírám jednu hvězdičku. Atmosféra je ale fajn a místy z Jackova chování opravdu mrazí. Jinak je kniha velice čtivá, nutila mě číst dál, takže jsem ji zhltla za tři dny.

"Za zavřenými dveřmi" bych jako psychothriller neoznačila (ten si představuji trochu jinak), nicméně je to zajímavé a napínavé čtení, které určitě doporučuji. :)