Devět tváří rakoviny

recenze

Dívka s devíti parukami (2014) / M4RT122
Dívka s devíti parukami

Kniha psaná dvaadvacetiletou dívkou, která má rakovinu. To mluví za vše, už bych nemusela dodávat vůbec nic. Kniha odtajňuje věci, o kterých se moc, vlastně vůbec, nemluví. Jak probíhá léčba mladého člověka, který se dozví krutý verdikt? Spolu se Sophií se dostáváme do úplně jiného světa bílých plášťů a nemocničních pokojů. Objasní se nám mnohé lékařské pojmy, které už jsme někdy slyšeli, ale s příběhem nabývají konkrétní podobu. Ať si to chceme přiznat, nebo ne, rakovina se může týkat kdykoli kohokoli z nás. A tahle kniha možná potlačovaného strašáka uvnitř naší mysli trochu zmenší. Možná že přestane být strašákem a stane se přítelem, kterého kontaktujeme v případě potřeby. Sophie vám ukáže, že život s rakovinou s sebou přináší svět bez pravidel a jistot. Dělá ho zajímavější.
Sophie si zpestřuje svůj život parukami. Každé z nich dává jméno, přiděluje charakter a střídá je podle nálady. V každé z nich se chová jinak, zažívá něco jiného. Může být nejistá, smyslná, neústupná, přemýšlivá, legraci milující, romantická... postupně si vytváří devět různých identit. Stále jí záleží na vzhledu, chce si dál užívat, balit kluky, pařit. Přibudou umělé řasy se třpytkami, tužkou namalované obočí. Ze svého handicapu vytváří přednost. Jen místo piva si dává v baru rajčatový džus. Kluky si získává, ale dál raději nezachází. I kluci a muži z ní cítí něco zvláštního. Sophie poznává, jak těžké je najít si stálého partnera. Její největší oporou se stává Chantal, dívka se stejnou diagnózou,ale o mnoho více horší prognózou. Vztah se setrou a rodičemi se rázem mění, ze studentky vysoké školy se stává opět malá holčička, která potřebuje jejich vřelou náruč.
I v tak sterilním prostředí, jako je nemocnice, se dá zamilovat. Sophiino srdce si získává doktor K, který se vkrádá do jejích erotických představ a snů. Víc než k platonické lásce však nedojde. Doktora L zpočátku nenávidí, což je ovlivněno tím, že zrovna on jí sdělil onu osudnou diagnózu, která od základů změnila její život. Nakonec s ním prožívá nejintenzivnější okamžiky plné pravdy a stane se jejím průvodcem v novém světě, který se jí díky nemoci otevírá. I mezi sestrami si najde své kamarádky.
V knize slučuje něco zdánlivě neslučitelného: mládí + nemoc, která může zabíjet. V jednadvaceti letech Sophie promýšlí svoji pohřební řeč. Zapisuje si všechny své myšlenky. Chce po sobě na světě zanechat nějakou stopu. Díky svému statečnému postoji k nemoci se stane slavnou. Vystoupí v televizi, spolupracuje se známým časopisem, je spisovatelkou.
Neobyčejný příběh neobyčejné dívky vás chytí za srdce a zcela jistě vám změní pohled na třináctou komnatu jménem rakovina.