Danny, mistr světa - nekonvenční kniha pro děti a jejich rodiče

recenze

Danny, mistr světa (1990) 5 z 5 / Matematicka
Danny, mistr světa

„Prozradím ti nejtemnější tajemství svého života… pytláctví je především úžasný a vzrušující sport!“
Takovou větu byste možná v knize doporučené pro čtenáře od sedmi let nečekali.

Roald Dahl taky není nijak konvenčním autorem knih pro děti. V jeho knihách se může stát úplně všechno. V knize Danny, mistr světa se drží při zemi, protože má jít o příběh ze života, určitě ale není fádní. Dannymu zemřela maminka, když byl ještě kojenec. Od té doby žije jen s tatínkem v maringotce u benzinové pumpy, která jim patří spolu s malým autobazarem. Jejich pozemek je malým ostrůvkem v moři majetku pana Viktora Hazela, kterému patří v okolí snad všechno. Mimo jiné vlastní bažantnici, ve které pak pořádá velkolepé hony pro pozvané významné hosty. Danny ani jeho tatínek se ale nenechávají jeho majetkem příliš oslnit.

„Kdepak,“ řekl táta. „Neznám většího protivu, než je pan Hazel. Nezapomněl jsem, jak s tebou mluvil, když se tady loni zastavil pro benzin.“
Já na to taky nezapomněl. Pan Hazel zajel se svým nablýskaným rolls-roycem k pumpám a řekl mi: „Plnou a koukej sebou mrsknout.“ Bylo mi tenkrát osm let. Nevystoupil z auta, podal mi jen klíček od uzávěru nádrže a vyštěkl: „A ne abys mi těma svýma špinavýma prackama pomatlal vůz, rozumíš?“
Vůbec jsem mu nerozumě, a tak jsem řekl: „Jak to myslíte, pane?“
Na vedlejším sedadle mu ležel kožený jezdecký bičík. Zdvihl ho a namířil jím na mě jako pistolí. „Jestli mi zapatláš lak,“ řekl, „vylezu ven a napráskám ti, co se do tebe vejde.“
Táta byl z dílny venku snad ještě dřív, než to pan Hazel dořekl. Přirázoval k oknu jeho auta, opřel se rukou o rám a naklonil se dovnitř. „Takhle s mým synkem prosím nemluvte,“ pronesl nebezpečně tichým hlasem.
Pan Hazel na něho ani nepohlédl. Seděl za volantem rolls-royce jako dřevěný panák a upíral svá prasečí očka přímo před sebe. V koutcích úst mu pohrával samolibý nadřazený úsměv.
„Nemáte důvod mu vyhrožovat,“ pokračoval táta. „Neudělal nic špatného.
Pan Hazel se i nadále choval, jako by tam táta nebyl.
„Až zas příště dostanete chuť někomu vyhrožovat výpraskem, pak vám doporučuju, abyste si vybral někoho, kdo se s vámi může měřit,“ řekl táta. „Například mě.“
Pan Hazel se stále nepohnul.
„A teď prosím odjeďte,“ řekl táta. „My vás neobsloužíme.“ Vzal mi klíček od nádrže z ruky a hodil ho do okna. Rolls-royce vcuku letu odjel a zbyl po něm jen oblak prachu.

Danny s tatínkem žijí v maringotce prostě, ale šťastně. Danny tatínkovi ve všem pomáhá, i při jeho práci na opravách aut. Hraje si v dílně, kde společně spravují auta. Jednoho dne ale tatínek náhle zmizí a Danny tak objeví jeho vášeň v pytlačení. Od té chvíle se do ní zapojí i on a začnou se s tatínkem chystat na společný mistrovský kousek, díky kterému se Danny stane dokonce mistrem světa.

V knize nechybí napětí a humor a spousta situací, které by se při troše dobré vůle mohli stát i vám. Tedy – pokud byste měli tolik odvahy jako Danny a k tomu navíc tak dobrého tatínka, na kterého se můžete ve všem spolehnout. Nechybí ani pohádkový prvek, kdy je pyšná a zlá postava po zásluze potrestána pouhým důvtipem a zjišťuje, že za peníze si opravdu nelze všechno koupit… Knihu lze doporučit nejen malým čtenářům, kterým je určena, ale i těm dospělým. Nudit se u ní určitě nebudou.

Komentáře (0)