Co pro vás mohu udělat? aneb s láskou a humorem

recenze

Bohyně osudu ze Salonu d'Amour (2018) 5 z 5 / knihamouder
Bohyně osudu ze Salonu d'Amour

Mnoho žen mi dá jistě za pravdu, že v dnešní době není lehké najít dobrou kadeřnici. Já jednu takovou našla a byla jsem s ní moc spokojená. Těšila jsem se vždy na vylepšení svého účesu, ale i na příjemnou konverzaci. Bylo to takové terapeutické sezení, kde jste jako bonus získali skvělou úpravu vlasů. Nicméně mi má vlasová terapeutka utekla ke kolébce a plenkám. Vyzkoušela jsem od té doby několik kadeřnických salonů, ale nenašla jsem to, co jsem hledala. A tak mé vlasy nyní žijí vlastním životem a řeknu vám…, není to pěkný pohled!

Sáhla jsem tedy aspoň po čtenářské hrdince z kadeřnického prostředí. Angelika je kouzelnice přes moderní účesy. V románu je vykreslena také jako člověk, který umí naslouchat. Když v salonu položí zákazníkovi otázku: „Co pro Vás mohu udělat?“, neptá se jen na přání ohledně vlasů.

Její salon nabízí příjemné prostředí. Při čekání nechybí šálek bylinkového čaje a šafránové sušenky. Dočkáte se zajímavých setkání lidí v salónu. Věřte, že výběr zákazníků na určitou dobu není náhodný. To má na svědomí Angelika a její vlasový asistent Ricky. Zákazníky do ničeho nenutí, jen se jim snaží nenápadně ukázat cestu životem, po které se dá kráčet ve dvou.

Ricky je nezmar. Nic neřeší, je ujetý, má prořízlou pusu a lenost by mohla být jeho druhým jménem. Angelika si Rickyho vzala pod svá ochranná křídla, aby ho naučila pořádku. Můžete se tedy těšit na řadu humorných situací.

Angelice je 48 let. Již je to sedm let, co jí zemřel manžel a sedm let, co se rozhodla pomáhat ostatním prostřednictvím salonu d'Amour. I přes nepřízeň osudu zůstala pohodovou ženou.

Po několika přečtených stránkách mě ovládl pocit, že půjde o tvorbu, která vás má potěšit a pobavit. Prostě takový lehký veselý příběh. Musím přiznat, že jsem se mýlila. O zábavné historky opravdu není nouze. Vyprávění však nabízí daleko víc, než jen pobavení. Vedle zmíněného humoru se dostanete i k vážným tématům. Rozprostře se před vámi samota ruku v ruce se stářím. Touha po přátelství a lásce se objevuje v každém věku. Také komplikované vztahy v rodině dokáží pěkně potrápit. Nahlédnete do pocitů nemocných a umírajících. Myslíte si, že umírajícímu nemáte co dát? Opravdu? Angelika vám dokáže opak.

Také zabrousíte do světa podvodníků. Představte si, že prožíváte velkou bolest nad ztrátou velmi blízké osoby. Jste bezradní a nemáte chuť na nic. Avšak z čistého nebe spadne anděl a provede vás utrpením. Přečkáte tak těžkou dobu a jste rádi, že jste potkali dobrého člověka. Ale co když je vše jinak a vy stojíte tváří v tvář ďáblovi?

Touha po lásce a starosti běžných smrtelníků se nevyhýbají ani bohyni osudu. A tak má i Angelika co řešit. Přijde o dům a o salon? A dočká se i ona lásky?

Kniha je velice poutavá. Čtení ubíhá nesmírnou rychlostí. Příběh obsahuje minimum kadeřnické práce. Je více zaměřen na komunikaci se zákazníky, na řešení problémů a hledání štěstí.
Líbil se mi postoj Angeliky k životu. Měla svých starostí dost, přesto rozdávala druhým radost a aktivně se podílela na jejich štěstí.
Sindibádův vstup do děje tvorbu příjemně ozvláštnil. Nadchlo mě jeho neskutečné vyprávění. Obyčejný život převedl do magického světa plného zázraků a tajemna.

"To co jsem bral jako samozřejmost ... v době, kdy jsem ještě žil ve tvém světě. Procházet se bos po pláži s pocitem, že čas je věčný, usnout v náruči toho, koho miluješ, užívat si čerstvě natrhané jahody nebo hrát kubb s přáteli. V mém umírajícím světě litujeme toho, že jsme nevyužili možnosti lásky a přátelství dříve, než nás zatracení přeměnilo na bytosti stínů. Svá těla už dávno nevlastníme. Patří vědě. Můžeme ale cítit fantomovou bolest nebo toužit po doteku. Svět, v němž žiješ, se nazývá říše barev. Tady je sto odstínů jednoty."

Mimo jiné se můžete těšit na Gotlandský písečný ostrov a na několik švédských receptů.

Hledáte-li příběh o životě, lásce, přátelství, naději a nebojíte-li se pohledu na stáří a smrt, Bohyně osudu ze salonu d'Amour je určena právě pro vás.
Angelika vás provede starostmi s nadhledem a vytříbeným humorem.

Knihu vydalo nakladatelství Omega a lze ji zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.