Češi v srdci temnoty

recenze

Češi v srdci temnoty (2013) 5 z 5 / Babouš
Češi v srdci temnoty

Vždycky, když nevím, co dát babičce na Vánoce, sáhnu po nějaké knížce od Petra Zídka. Novinář Lidových novin totiž dokáže míchat historická fakta s osvěžujícími pikantnostmi a výsledný koktejl je více než dobrý – je návykový!

A tak jsem před dvěma lety babičce koupil k Vánocům Příběh herečky o Ludmile Brožové-Polednové, loni Třiatřicet manželek našich premiérů a babička se v průběhu roku dožadovala dalšího čtení. Musel jsem jí říct, ať vydrží, že další Zídkova kniha vyjde až v prosinci, tak ať počká na Ježíška.

Češi v srdci temnoty vyšli a ještě předtím, než jsem je zabalil do vánočního papíru, jsem je zhltnul já. Jde o sérii příběhů z období komunistické totality, o kterých se nikde jinde nedočtete. Některé jsou děsivé (Únor 1948 z pohledu pamětníků na obou stranách), jiné humorné (v Koreji se jeden z československých techniků opil se samotným Kim Ir-senem a volal: „Ty kluku kimirsenovská, já tě mám tak rád!“ Žádné faux-pas se však nekonalo, neboť Kim Ir-sen rovněž posilněný alkoholem se rozesmál a daroval technikovi hodinky), další prostě ilustrují všudypřítomný strach (umučení kněze, v jehož kostele se záhadně pohnul kříž) a jiné vás překvapí (Čechoslováci na Kubě nebo Fidel Castro v Praze).

Tuhle knihu by si měli přečíst všichni ti, kdo nadávají, jak za komunistů bylo líp. Jenže oni si ji nepřečtou, neboť o zboření iluzí nestojí. Škoda!

Kniha je napsaná populárně naučným stylem, má švih a čte se sama. Poutavé texty doprovázejí dobové fotografie, které Petr Zídek získal z archivů nebo od pamětníků. Nejlepší mi přišly kapitoly v první polovině knihy.

Češi v srdci temnoty jsou jedna z nejlepších knih, které jsem o éře totality přečetl. Nejde totiž o nudnou historickou knihu ve stylu učebnice dějepisu, nýbrž o skutečné lidské příběhy, z nichž až mrazí. Doporučuji ji (i ostatní knihy od tohoto autora) všem zájemcům o historii i těm, kdo chtějí objevit neznámé střípky české minulosti.

Češi v srdci temnoty Češi v srdci temnoty Petr Zídek

Kniha přináší nový pohled na československé dějiny od komunistického převratu do počátku normalizace. Ke každému roku období 1948–1970 se váže jeden či dva silné příběhy, zpracované formou historických reportáží. Kniha přibližuje ... více