koupit eknihy

Petr Zídek

česká, 1971koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Po boku - Šestatřicet manželek našich premiérů (1918-2018)

Po boku - Šestatřicet manželek našich premiérů (1918-2018)

Kniha historika a novináře Petra Zídka popisuje osudy i soukromý život 33 manželek českých a československých premiérů od roku 1918 po naši současnost. Nabízí příběhy dam... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Hana BenešováUtajená láska prezidenta Masaryka : Oldra Sedlmayerová (1884-1954)Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012)Československo a Blízký východ v letech 1948-1989Češi v srdci temnoty

Komentáře (2)

Přidat komentář
kní
09.12.2015

Petr Zídek si četl (a napsal o tom v dnešních LN) ve sto let staré obecní kronice jedné moravské vsi, která měla tehdy asi pět se obyvatel:

17/1/1915: Vydán zákaz používání pšeničné mouky k živnostenské výrobě chleba. Zabavují se veškeré zásoby žita, pšenice, ječmene, ovsa a mouky. 3/4 Stanovena byla denní spotřeba pro 1 obyvatele na 240 g mlýnských výrobků. 22/5 Okr. hejtmanství zaslalo obci recept k pečení kukuřičného chleba. 31/5 Přibylo do obce 26 osob italských uprchlíků (...) Všichni vařili si sami, byt platil stát, podpory jim vyplácelo četnictvo. Šaty a prádlo dostávali prostřednictvím úřadu.

(a dále Petr Zídek píše) Téma italských uprchlíků či spíše nuceně přesídlených za první světové války není dodnes souhrnně historiky popsáno. Šlo o tisíce lidí, které monarchie přesunula od frontové hranice do vnitrozemí, mnohé právě do Čech a na Moravu. Tehdejší Češi, kterým scházely základní potraviny, cizokrajné Italy velmi dobře přijali. A v dalších letech u nás našly útočiště tisíce ruských a ukrajinských uprchlíků před bolševiky a později Němci a Židé utíkající před Hitlerem. Ne všem se pomoc, kterou Masarykovo Československo uprchlíkům poskytovalo, a byly to na tehdejší dobu obrovské peníze, zamlouvala. Masaryk jedné své přítelkyni, která si stěžovala, že jí lidé pomoc Němcům vytýkají, když sami Češi trpí ekonomickou krizí, v březnu 1934 řekl: "Nic si z toho nedělejte, slušný člověk pomáhá vždy tomu, kdo toho nejvíc potřebuje. To se nám vrátí. Vždyť přece stojí za něco, že máme ve světě pověst slušných lidí."

Babouš
27.04.2014

Jeho populárně naučné knihy o české/československé historii mám hrozně rád, protože se dobře čtou a vždycky v nich objevím něco nového, co mi dá věci do souvislostí.