Čas rány zhojí, jizvy, ty už se nerozplynou

recenze

Blízko obzoru (2017) 5 z 5 / knihamouder
Blízko obzoru

Jsou knihy, které si přečtete a za pár dní nevíte, o čem byly. Jsou však i takové knihy, které se Vám dostanou hluboko pod kůži, a Vy o nich budete ještě dlouho po přečtení přemýšlet. Blízko obzoru patří do druhé skupiny.

Jessica Koch v sedmnácti letech prožila nádherný vztah plný lásky. Do cesty jí vstoupil Danijel Taylor a od základů jí změnil celý život. Vše se zdá být příliš krásné, na to, aby to byla pravda. Danny má však svá tajemství z minulosti. Hrozivá minulost Dannymu bohužel ovlivňuje i dosavadní život a předurčuje mu ponurý závěr života.
Danijel dávkuje Jessice své traumatické zážitky z dětství velmi opatrně. I tak má strach, že se Jessica po odhalení skutečností vytratí…

"Byla jako on. Až neuvěřitelným způsobem se jeden druhému podobali. Podobali se jako vejce vejci, byli jako jin a jang. Používali stejnou řeč těla, stejný černý humor, byli stejně temperamentní.
Jednali vždy opatrně, až nedůvěřivě, a i na úzké cestě nad propastí byli ke všem lidem přátelští a připraveni pomoci."

Kniha popisuje velmi dojemný příběh. Nejde jen o lásku mezi dvěma mladými lidmi. Máte možnost nahlédnout hned do několika těžkých témat. Dotknete se vážného onemocnění. S Dannym prožijete veškeré pocity od zjištění onemocnění, přes léčbu, až k samotnému rozhodování o dalším bytí.

Jessica odkryje své myšlenky, které jsou plné strachu a otázek ohledně choroby. Navštívíte s ní odborníky a ti Vám poskytnou veškeré informace o soužití s nemocnými. Mladá dívka Vás nakonec překvapí vyzrálým postojem.

Také se dozvíte o přístupu ostatních lidí k nemocným. Jak některé oslepí závist nad majetkem druhých a nemoc využijí k vyřizování si vlastních účtů. Naštěstí jsou i tací, u kterých najde Jessica i Danny ohromnou podporu.

Další závažné téma Vás zavede na tenký rodinný led. Proč ti, co mají své děti milovat a chránit, přináší jen bolest a strach? Každá oběť se s utrpením vyrovná po svém. Bohužel nejde vždy o správná rozhodnutí. Své o tom ví i Tina. Naštěstí má kolem sebe lásku a podporu od kamarádů, avšak někdy nestačí ani to…

Po odhalení Dannyho nemoci přesně víte, jaký konec ho čeká.
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké to je vědět, že se blíží konec? Nebo o tom, jak své poslední dny strávíte? Co po Vás zůstane? Znamená smrt konec nebo jde jen o nový začátek?

I Danijel má mnoho nezodpovězených otázek a snaží se na ně nalézt odpověď. Jeho rozhodnutí neodsuzuji. Nikdo nedokáže posoudit, co prožívá nemocný nebo umírající člověk, dokud se to netýká jeho samotného. Dokonce si myslím, že každý z nás by si přál důstojný odchod.

Autorka přenesla na papír kus své životní etapy. Příběhu vdechla mnoho emocí.
Danny byl velmi silná osobnost. Nevzdával se a žil životem plným naděje. I přes velkou bolest a rány od života nezahořkl. Pomáhal lidem kolem sebe. Jessica stála po jeho boku. Byla mu neskutečnou oporou.

Ve vyprávění nenajdete jen bolest, smutek a beznaděj. Jde o román, kde najdete i mnoho radosti, lásky a neskutečných přátelství. Danny uměl dávat a šířil kolem sebe světlo.

Jessica Koch vložila do knihy i část svých snů. Dílo je ozvláštněno také básněmi.

"Na poslední cestu
každý musí vykročit sám,
ty zůstaneš tady,
já v tvém srdci přežívám."

Obálka je pěkným doplňkem k samotnému příběhu.

Jsem ráda, že se Jesicca podělila o tak silný zážitek s ostatními. Třeba zrovna někdo prožívá něco podobného a kniha mu bude oporou. Ostatním může otevřít oči a zodpovědět spoustu otázek.

"Tisíce snů skonaly s tebou,
čas rány zhojí, jizvy, ty už se nerozplynou."

Knihu Vám doporučuji. Budou chvíle, kdy se nad textem budete usmívat, ale také přijdou slzy.
I tak ze sebe dílo vyzařuje klid a teplo.
Danny se ptal, zda je něco, co po něm po jeho odchodu zůstane. Zůstalo po něm mnoho vzpomínek a Jessicy síla pomáhat ostatním.

Děkuji nakladatelství Omega za velmi silný emotivní příběh!
Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.